Hlavní navigace

IBM zdokonaluje svůj nosný operační systém, rozšiřuje zabezpečení a virtualizaci

[Tisková zpráva] Armonk, USA – 24. července 2007: Společnost IBM představila novou zásadní verzi svého hlavního integrovaného operačního systému – i5/OS – připravovanou na rok 2008. i5/OS verze 6 bude obsahovat výrazně inovované zabezpečení, webové služby a virtualizaci, které zákazníkům umožní vytěžit z jejich IT maximum. IBM rovněž ohlásila, že nabídne „System i“ osazený čipem POWER6, nejrychlejším vyráběným mikroprocesorem na světě.

Sdílet

Nová obchodní skupina Power Systems (ohlášená 19. července) bude mít na starosti podnikové produkty řady „System p“ a špičkové „System i“ a umožní společnosti IBM lepší přizpůsobení unikátnímu pohledu a specifickým potřebám velkých podnikových zákazníků. Vytvoření nového oddělení ilustruje zájem společnosti IBM o portfolio špičkových POWER systémů a rovněž trvalé investice do rozvoje integrace a jednoduchosti použití i5/OS.

Business Systems jsou další novou obchodní skupinou, která byla 19. července ohlášena. Ta se s modely System i 515, 520, 525 a 550 (čipy POWER5+) zaměřuje na zákazníky ze segmentu menších a středních firem. Tím IBM otevřeně deklaruje rostoucí zájem o tento segment trhu, na který se zaměřuje ucelenou nabídkou serverů s unikátními vlastnostmi a excelentním poměrem cena/výkon.

Mezi připravované funkce i5/OS verze 6, které zjednoduší provoz IT, patří:

  • Funkce šifrování, která firmám umožní vyšší stupeň ochrany citlivých dat prostřednictvím jejich šifrování při ukládání na disky a zálohování na pásky.
  • Podpora virtualizace, která umožní hostování ukládacího prostoru i5/OS oddílu v oddílu jiném. Díky tomu již nebude potřeba, aby každý samostatný oddíl spravoval svůj vlastní, individuální hardware, což klientům usnadní testování a zavádění nových i5/OS aplikací.
  • Nástroje pro jednodušší zavádění a lepší integraci webových služeb a integraci webového aplikačního serveru, které zjednoduší zavádění Java aplikací s minimálními nároky na systémové zdroje a administraci.

Dále budou díky založení obchodní skupiny Power Systems v produktech „System i“ plně využity všechny investice IBM do portfolia skupiny Systems and Technology Group. Například již i5/OS verze 6 využije IBM Systems Director – rozšiřující stávající možnosti správy ve smíšeném prostředí s operačními systémy jako je UNIX a Windows – a vylepšenou integraci a výkon ukládacích zařízení IBM System Storage.

Společnost IBM rovněž ohlásila dostupnost open source databáze MySQL pro stávající verzi i5/OS, která dále staví na nabídce PHP pro i5/OS od firmy Zend z roku 2006. Díky podpoře prostředí MySQL mají zákazníci k dispozici širokou škálu tisíců nových open source aplikací a možností vývoje přímo pro i5/OS. Například SugarCRM plánuje uvedení svého předního open source řešení pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) ve verzi pro i5/OS. Společnosti IBM a MySQL AB do budoucna připravují zařazení DB2 pro i5/OS mezi certifikovaná úložiště MySQL na serverech System i, což umožní ještě vyšší integraci se stávajícími daty na i5/OS.

IBM přináší nejrychlejší čip světa do serverů System i Společnost IBM rovněž oznámila, že nový „System i 570“ bude vybaven nejrychlejším vyráběným procesorem – POWER6. Tento výkonný, univerzální systém umožní středním a velkým podnikům dosáhnout nových úrovní provozní efektivity a až dvakrát vyššího aplikačního výkonu, než na systémech s POWER5, a nabídne jim modulární, až 16cestnou konfiguraci.

Střední a velké organizace od IBM žádaly větší možnosti rozšiřovat své systémy s nižšími náklady a bez přerušení provozu. IBM proto na POWER6 i570 uvede novou, flexibilní cenovou strukturu i5/OS, která klientům umožní platit za software, middleware a funkce, které skutečně využívají. V rámci koncepce „plať to, co používáš“ budou nabízeny tři základní konfigurace s licencí operačního systému i5/OS na jeden procesor, přičemž ostatní komponenty – jako jsou aktivace dalších procesorů, Linux, AIX nebo 5250 on-line transakční zpracování – bude možné doplňovat pro jednotlivé procesory podle aktuálních potřeb klientů.

Nový i570 je možné přizpůsobit pro souběžný provoz řady transakčních, administrativních a webových aplikací souběžně, a to až ve 160 oddělených“vir­tuálních” serverových oddílech se sdílenými výpočetními a provozními zdroji v jediném systému. Tato koncepce se zvláště hodí ke konsolidaci serverů s různými typy aplikací, přinášející úsporu prostoru, energie a nákladů na chlazení. Nový POWER6 i570 nabízí flexibilní strukturu s rezervními zdroji na vyžádání (Capacity on Demand), které lze snadno aktivovat souběžně s rozvojem klientova podnikání.

Ceny a dostupnost
System i570 s procesory POWER6 bude dostupný s i5/OS V5R4 během září. Uvedení operačního systému i5/OS V6R1 se plánuje v roce 2008.