Hlavní navigace

IDC: trh s osobními počítači ve střední a východní Evropě v loňském roce

[Tisková zpráva] *Praha, 2. srpna 2007* - Trh s osobními počítači ve střední a východní Evropě v roce 2006 pokračoval v rychlém růstu. Počet dodaných kusů vzrostl o 23 % a na 16 milionů v hodnotě přesahující 14 miliard dolarů, což bylo téměř o čtvrtinu více než v roce předcházejícím. Jak vyplývá z výsledků nové studie společnosti IDC, nejvýrazněji k tomu přispěla rostoucí stabilita zemí v tomto regionu a ekonomický boom, díky němuž se zvýšily disponibilní příjmy a kupní síla domácností.

Sdílet

„Prodeje počítačů na regionální úrovni ovlivnil nejen pokračující pokles cen vyvolaný ostrou konkurencí mezi mezinárodními výrobci, ale i řada dalších faktorů,“ vysvětluje Stefania Lorenz, programová ředitelka společnosti IDC pro výzkum trhu hardware. „V několika příštích letech očekáváme ve střední a východní Evropě nadále výrazný růst, i když mírnějším tempem než loni. Předpokládáme, že počet dodaných notebooků se do roku 2011 zvýší 2,5krát a tento segment bude udávat tón celkovému vývoji trhu.”

Největším trhem regionu bylo i v roce 2006 Rusko, kam směřovalo více než 46 % dodaných počítačů. Na druhém místě skončilo Polsko následované Ukrajinou. Český republika se umístila čtvrtá s 4,9% podílem na regionálním trhu, poté co místní trh PC opět zaznamenal dvouciferný nárůst, především díky příznivé ekonomické situaci. Objem trhu vzrostl téměř o čtvrtinu na necelých 775,000 kusů v hodnotě přibližně 848 milionů USD. Motorem trhu byl segment přenosných počítačů. Počet dodaných notebooků se meziročně zvýšil o více než 43 % a dosáhl téměř 47 % z celkového trhu PC. Segment stolních počítačů rostl čtyřikrát pomaleji a představoval 49,7 % celkového objemu dodávek.

Trh osobních počítačů ve střední a východní Evropě jako celek byl značně roztříštěný a žádný z výrobců nedosáhl většího než 8% podílu. Z deseti nejvýznamnějších dodavatelů bylo osm mezinárodních hráčů, přičemž na nejúspěšnější trojici – HP, Acer a Asus – připadlo téměř 19% z celkového počtu dodaných počítačů a dokonce více než čtvrtina celkových výnosů.

Stolní počítače si na regionálním trhu stále drží dominantní postavení se 70 % celkového objemu dodávek, poté co objem trhu loni vzrostl o více než 12 % oproti roku 2005. Poptávka po noteboocích v zemích střední a východní Evropy výrazně zesílila, o čemž svědčí meziroční nárůst počtu dodaných kusů o úctyhodných 61 %. Meziroční růst o 19 % zaznamenal také segment x86 serverů, z nichž více než 90 % bylo dodáno s 64bitovými procesory.

„Ačkoliv notebooky ve sledovaném období zůstaly hlavním motorem růstu v celém regionu, celkově trhu stále dominují stolní počítače i přes značné rozdíly mezi jednotlivými zeměmi,“ říká Stefania Lorenz. „Například v České republice, Maďarsku a na Slovensku si uživatelé notebooky oblíbili velmi rychle a díky důrazu výrobců na spotřebitelský trh je v současné době objem jejich prodejů téměř totožný s hodnotami prodejů stolních počítačů.”

Nová studie */IDC Central and Eastern Europe Personal Computing 2007–2011 Forecast and 2006 Vendor Shares /*přináší podrobné analýzy a předpovědi vývoje trhu s počítači ve střední a východní Evropě. Pokrývá Rusko, Polsko, Ukrajinu, Českou republiku, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko, Chorvatsko, Bulharsko, Slovinsko a ostatní země CEE. Studie pomáhá porozumět změnám a výzvám současného trhu s osobními počítači. Údaje a analýzy ve studii obsažené vychází z informací získaných při rozhovorech s předními IT společnostmi (výrobci, distributory, montážními podniky, systémovými integrátory, prodejci a dealery) působícími v tomto regionu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).