Hlavní navigace

IDC: V ČR se letos prodá 10 000 terabytů diskové kapacity

[Tisková zpráva] *Praha, 7. listopadu 2007* – Na českém trhu diskových úložných zařízení se v roce 2007 prodá celkem 10 000 terabytů kapacity. Podle nedávno zveřejněné studie společnosti IDC poptávku po úložištích stimuluje stoupající důležitost správy dat jakožto zdroje obchodní hodnoty, digitalizace všech typů médií a regulatorní požadavky na uchovávání informací.

Sdílet

V roce 2006 vzrostly výdaje na disková úložná zařízení o více než 17 % na 114 milionů USD, přičemž dodaná kapacita vzrostla o téměř 29 % na necelých 8 000 terabytů. Počet dodaných zařízení stoupl o 1,8 % na 14 300. Letos analytici očekávají, že výdaje přesáhnou 139 milionů USD.

„Růst nebyl loni tak výrazný jako v předchozím roce, i když zůstává poměrně strmý,” říká analytik společnosti IDC Jiří Helebrand

„Na trhu je patrný posun směrem k externím úložištím, které nyní zaujímají největší podíl. Za tímto trendem stojí především pokles cen, zvyšující se výkonnost externích diskových polí, lepší dostupnost a vyšší bezpečnost dat.“

Tři největší dodavatelé – HP, EMC a IBM – v roce 2006 ovládali téměř 72 % českého trhu diskových úložných zařízení. Na druhé straně, mezi hlavní zákazníky patřily telekomunikační firmy, finanční instituce a průmyslové podniky.

Ukládací sítě (SAN) se na trhu v roce 2006 podílely zhruba dvěma třetinami a podle odhadů analytiků společnosti IDC tomu bude letos obdobně. Zároveň se jedná o nejrychleji rostoucí segment, když v roce 2006 výdaje na sítě SAN meziročně vzrostly o 58 %. V roce 2007 se očekává růst pomalejší, přibližně na úrovni 21 %. Úložná zařízení přímo připojená k serveru (DAS) čítala necelých 28% celkového trhu a podle předpovědí jejich podíl letos poklesne na 23 %. Výdaje na síťově připojitelná úložiště dat (NAS) poklesly v roce 2006 o čtvrtinu a představovaly pouze 5,5 % celkového trhu.

V příštích pěti letech IDC očekává, že hodnota českého trhu diskových úložných zařízení poroste průměrným tempem okolo 18 % ročně. Úložná kapacita poroste každoročně přibližně o 29 %, zatímco počet dodaných zařízení bude klesat o 5 % ročně.

Analytická studie společnosti */IDC Czech Republic Storage 2007–2011 Forecast and 2006 Vendor Shares /*obsahuje detailní analýzu, závěry a předpovědi budoucího vývoje trhu diskových úložných zařízení v České republice. Studie je založená na informacích získaných při rozhovorech s předními dodavateli, distributory, systémovými integrátory a dalšími hráči na trhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).