Pod vedením Mezinárodní obchodní komory byla ustavena pracovní skupina složená ze zástupců ministerstva financí a ministerstva průmyslu a obchodu, Hospodářské komory ČR, telekomunikačních firem apod. Tato skupina ověřila soulad navrženého systému s legislativou, v pilotním provozu funkčnost technologie a nyní připravuje uvedení systému v běžnou praxi.
Spotřebitelům a malým podnikatelům umožní iDTAX jednodušší reklamace a přehled o uskutečněných nákupech, firmám systém zajistí možnost efektivnější kontroly vynakládaných prostředků, méně administrativy a snížení rizika zneužití firemních prostředků. „Každý klient obdrží kartu s unikátní identifikací, kterou při placení předloží obchodníkovi. Ten vystaví účtenku v elektronické podobě a odešle ji na server – k ostatním dokladům zákazníka,“ popisuje fungování systému ředitel ICC ČR Vladimír Šiška.
Systém bude spuštěn již na podzim tohoto roku, a to v segmentu pohonných hmot. U některých čerpacích stanic tak zákazníci budou moci obdržet elektronický daňový doklad. Mezi dalšími místy by měly být obchodní řetězce, s nimiž nyní představitelé ICC ČR vyjednávají detaily spolupráce.
“Elektronická forma existence dokladu nabízí nové metody jejich dalšího využití a zpracování. Naším hlavním cílem je odstranit nedostatky vyplývající z vystavování, vydávání, evidování a archivování papírových daňových dokladů,“ vysvětluje Vladimír Šiška. Kromě zabezpečení dostupnosti elektronického dokladu je možné s těmito doklady snadněji pracovat, vyhledávat je a třídit. „Nabízí se také možnost integrace systému iDTAX s aplikacemi účetních systémů a v budoucnu třeba i přístup kontrolních orgánů státní správy k těmto dokladům,“ dodává Šiška.
Mezinárodní obchodní komora (International Chamber of Commerce – ICC) byla založena v roce 1919, sídlí v Paříži. Dnes reprezentuje tisíce společností a asociací z více než 130 zemí.
Prostřednictvím národních výborů ICC podnikatelé přenášejí své zájmy, stanoviska a názory na představitele nejvyšších orgánů, institucí a vlád všech zemí, včetně OSN, EU, WTO, OECD, u kterých má ICC poradní status na nejvyšší úrovni.
ICC má neotřesitelnou autoritu k vytváření pravidel, podle kterých se provádí mezinárodní obchod. Přestože jsou tato pravidla dobrovolná (nemají povahu zákonů), jsou používána v každodenním styku a stala se tak neoddělitelným stavebním pilířem mezinárodního obchodu.
ICC poskytuje velký rozsah zásadních služeb, mezi kterými hraje důležitou roli provádění rozhodčích řízení v rámci stálého rozhodčího soudu – Mezinárodní rozhodčí soud ICC. Tento soud je celosvětově nejvýznamnější rozhodčí institucí.