Hlavní navigace

Ničeho jsem se nebál – Imrich Gablech v cyklu Neznámí hrdinové – 4. 4.

[Tisková zpráva] Imrich Gablech bojoval jako letec proti nacistům, ale prožil i sovětský gulag a poválečnou perzekuci komunistickým režimem. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 4. dubna na ČT2 od 21:00 hodin.

Sdílet

Imrich Gablech se narodil 4. listopadu 1915 ve slovenském Hrachovišti. Od ledna 1937 studoval pilotní školu v Prostějově. Po jejím dokončení byl zařazen k cvičné letce a následně k polní letce nedaleko Bratislavy a později v Žilině. Po okupaci ČSR a vzniku Slovenského státu se mu v létě 1939 podařilo ze Slovenska uletět do Polska, kde se zúčastnil prvních bojů 2. světové války. Po napadení Polska Sovětským svazem upadl do ruského zajetí. Byl internován. Do Anglie se dostal až v říjnu 1941. Z ruského gulagu měl natolik podlomené zdraví, že u Britského královského letectva (RAF) se už nemohl podílet na bojových operacích, a proto byl zařazen do leteckých servisních jednotek. Po válce byl perzekuován komunistickým režimem. Ocenění se dočkal až po pádu totality. Obdržel dokonce Řád bílého lva.

„O hrdinství a tvrdém životě – dnes šestadevadesá­tiletého – plukovníka Imricha Gablecha jsem věděl z literatury. Skutečnost však překonala veškerá očekávání. Potkal jsem strhujícího vypravěče, který svůj životopis prokládal napínavými a vtipnými historkami. Chtěl jsem ho zachytit takového, jaký opravdu je: přímého, přátelského, odvážného, vtipného. Myslím, že kdybych před ním a o něm řekl slovo hrdina, tak by mě poslal dál než k šípku. Možná dál než do háje…," říká režisér Jiří Podlipný.

Kamera Jiří Studnička, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Ničeho jsem se nebál na ČT2: 5. 4. v 13:45
www.ceskatele­vize.cz/program