Hlavní navigace

Incubator 2.0 startuje

[Tisková zpráva]

Sdílet

Incubator 2.0 startuje

Projekt na podporu technologického podnikání dnes oficiálně zahájil provoz

Praha, 27. března 2002 – Incubator 2.0 (www.incubator2­.cz), projekt na podporu technologického podnikání dnes za účastni svých partnerů oficiálně zahájil. Dlouhodobým cílem Incubatoru 2.0 je podporovat podnikání v oblasti informačních technologií a tím přispívat k jejich rozvoji, zvýšenému využívání a k rychlejšímu přechodu České republiky k informační společnosti. Incubator 2.0 je pokračováním úspěšného projektu Inkubátor E-konom, který vznikl v roce 2000 na půdě týdeníku Ekonom.

„První fáze projektu zcela jasně prokázala, že v ČR chybí přesně cílená a systematicky budovaná podpora začínajícím projektům, která by vytvářela fungující infrastrukturu pro nositele nápadů, univerzity a komerční subjekty. A právě to nyní ve spolupráci se svými partnery buduje Incubator 2.0,“ řekl Ondřej Bartoš, CEO First Tuesday CZ a spoluzakladatel Incubatoru 2.0.

Z první fáze projektu, která nesla název Inkubátor E-konom, vzešlo šestnáct projektů, z nichž osm úspěšně přežilo na trhu. Několik z těch nejúspěšnějších již získalo investory nebo strategické partnery.

„Inkubátory obecně pomáhají odstranit vstupní bariéry při realizaci nových myšlenek a rozjíždění inovativních projektů. Zásluhou nedořešené legislativy, byrokratických úřadů a v neposlední řadě i chybějícím informacím jsou v České republice vstupní bariéry vyšší. Incubator 2.0, jako profesionální inkubátor projektů v oblasti ICT, je způsob, jak takové bariéry snížit či zcela odstranit, a tím přispět k rychlejšímu rozvoji nejen v oblasti ICT. Dalším aspektem je nacházení a rozvíjení podnikatelských talentů. Podpora těchto lidí je nejlepší investice do zvyšování konkurenceschop­nosti naší země,“ řekl Michal Černík, ředitel vývojářské divize společnosti Microsoft.

Slavnostního spuštění se zúčastnil také ministr vlády a předseda Rady vlády pro státní informační politiku Karel Březina.

Incubator 2.0 má dnes podporu Rady vlády pro státní informační politiku. Jeho platinovým partnerem je společnost Microsoft, dalšími partnery jsou firmy Accenture, Accord Group, First Tuesday CZ, IBM, Globe Internet, Logos a další. Mediální záštitu poskytuje Český Rozhlas 1 Radiožurnál a týdeník EKONOM.

Incubator 2.0 – tři základní cíle:
1) Vytvoření zdroje financování pro velmi ranou fázi technologických projektů. Incubator 2.0 má ambici stát se prvotním investorem poskytujícím zajímavým a nadějným start-upům nefinanční prostředky nutné pro rozvoj myšlenek a zahájení realizace business plánu. Hodlá tak překlenout mezeru na trhu mezi dobrými nápady a finančními zdroji pro jejich realizaci (banky vyžadují záruky, venture kapitál pokročilejší stadium podnikání, angel investoři se objevují jen pomalu, atd.).

2) Vybudování technologického centra jako základny technologického výzkumu a vývoje v ČR. Ve spolupráci s univerzitou, na jejíž půdě je Incubator 2.0 umístěn, dalšími vzdělávacími institucemi a za podpory Rady vlády ČR pro státní informační politiku, vzniká prostředí, do kterého je možné umístit také výzkumné či vývojové projekty, jež mají dlouhodobější perspektivu a zároveň jsou potenciálně komerčně zajímavé.

3) Šíření osvěty a popularizace nových technologií a internetu mezi studenty, pedagogy, podnikateli i širokou veřejností. Incubator 2.0 bude především ve spolupráci se svými mediálními partnery nadále klást důraz na informování o existenci a rozvoji nových technologií a internetu, a působit tak v pozitivním smyslu na zvyšování počítačové, internetové i obecně technologické gramotnosti v České republice. V této oblasti již funguje spolupráce s tištěnými médii, rozhlasem i dalšími podpůrnými institucemi jako jsou First Tuesday CZ, sdružení BMI či SPIS.

Kontakt:

Pavlína Vochalová
Project manager
INCUBATOR 2.0
Tel: +420–723–52 77 52
E-mail: vochalova@incu­bator2.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).