Hlavní navigace

Informace o změnách ve využití 12. kanálu

[Tisková zpráva] Český telekomunikační úřad obdržel upozornění německé správy, že v průběhu roku 2006 hodlá zvýšit vyzářený výkon vysílačů digitálního rozhlasového vysílání v systému T-DAB, které využívají 12. kanál v pásmu 174-230 MHz. Cílem tohoto opatření, které má zvýšit atraktivitu vysílání T-DAB, je zajistit lepší pokrytí území Německa signálem T-DAB včetně zajištění možnosti kvalitního příjmu vysílání uvnitř budov bez venkovní antény.

Sdílet

Toto opatření německé správy může negativně ovlivnit příjem v těch oblastech České republiky, kde je dosud využíván 12. kanál pro analogové televizní vysílání. Jedná se zejména o území, na nichž je přijímán signál vysílačů Ústí nad Labem – Buková hora 12 (TV Nova) a Domažlice – Vraní vrch 12 (ČT1) nebo signál televizních převáděčů, které využívají primární signál z uvedených vysílačů. Podle obdržené informace bude výkon zvýšen nejprve u vysílačů na území Bavorska, tedy v oblasti vysílače Domažlice.

Český telekomunikační úřad upozorňuje, že vzhledem k neexistenci vhodných kmitočtů nebylo a není možné analogové vysílání těchto vysílačů nahradit analogovým vysíláním na jiném kanálu. S ohledem na probíhající proces digitalizace televizního i rozhlasového vysílání v České republice však lze předpokládat, že analogové vysílání bude možno v těchto lokalitách nahradit vysíláním digitálním. Český telekomunikační úřad jedná s německou správou o všech možných opatřeních, které by jakýkoliv negativní dopad na diváky na území České republiky minimalizovaly.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).