Hlavní navigace

Národní informační systém pro utajované informace EU: unikátní řešení od S.ICZ

[Tisková zpráva] (Praha, 3. prosince 2008) – V listopadu byl oficiálně spuštěn EU Extranet ČR, informační systém umožňující distribuci oficiálních dokumentů Generálního sekretariátu Rady EU. Unikátní projekt z dílny skupiny ICZ je v současné době jediným informačním systémem umožňujícím online elektronickou distribuci utajovaných informací prakticky s celostátní působností.

Sdílet

„Zakázky pro veřejnou správu – zejména pak z oblasti bezpečnosti – jsou pro nás vždy velmi prestižní záležitostí. Vývoj klíčového systému pro správu utajovaných dat v rámci EU pro nás tedy byl významnou prioritou. Zvlášť v době těsně před zahájením našeho předsednictví v unii,“ říká Bohuslav Cempírek, generální ředitel společnosti ICZ.

„Návrh a implementace systému trvala 18 měsíců a jeho parametry odpovídají současným uživatelským, bezpečnostním a technologickým požadavkům. Jedinečná bezpečnostní technologie – tzv. Bezpečnostní oddělovací blok – ve spojení s certifikovaným kryptografickým prostředkem CSP-II MicroCzech umožnila v prostředí České republiky vybudovat reálný certifikovaný informační systém, který bude v době našeho předsednictví jediný informační systém tohoto druhu,“ říká Petr Krůček, ředitel sekce bezpečnosti společnosti ICZ a.s.

EU Extranet ČR umožňuje elektronickou distribuci oficiálních dokumentů Generálního sekretariátu Rady EU, které jsou šířeny prostřednictvím nadřazeného systému EU Extranet. A to nejen směrem k MZV ČR, ale i do dalších resortů a orgánů státní správy ČR. K dnešnímu dni je do systému připojeno 19 generických uzlů (ministerstev a dalších orgánů státní Správy ČR) v kategorii do stupně utajení „vyhrazené“ a 33 generických uzlů v kategorii „veřejné“ a „limite“.

O implementaci a řízení projektu se zasloužila společnost S.ICZ a.s. patřící do skupiny ICZ. S.ICZ je Národním bezpečnostním úřadem prověřena do stupně utajení „přísně tajné“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).