Hlavní navigace

Informační systém pro vyhodnocování bezpečnostních rizik EU

[Tisková zpráva] Praha, 22. července 2009 – Společnost Aquasoft vyvinula systém evidence zboží, které vstupuje na území EU. Tento systém je jedním z nástrojů na zajištění bezpečnosti celního území Společenství. Systém je reakcí na novelu Celního kodexu Společenství, která vstoupila v platnost 1. července 2009.

Sdílet

Bezpečnostní novela Celního kodexu Společenství upravuje celní dohled nad obchodováním se zeměmi mimo Unii do jednotného modulu pro celou EU. Podle ní musí všechny členské státy jednotným způsobem evidovat nejen zboží vstupující na území Unie, ale také osoby činné v celním řízení. Proto byl pro Celní správu vyvinut tzv. ICS (Import Control System) systém a systém EORI (Economic Operator Registration and Identification). Systém ICS slouží především k evidenci hlášení o zboží, které bude dopraveno na území EU. Současně byl spuštěn systém EORI zajišťující evidenci osob činných v celním řízení.

„Hlavním cílem projektu je zjednodušit a zefektivnit činnosti Celní správy prostřednictvím elektronické (bezpapírové) evidence. Evidence všech členských zemí jsou nyní navzájem propojené, což umožňuje zvýšení bezpečnosti celého celního území a jeho obyvatel,“ uvádí Petr Franc, generální ředitel společnosti Aquasoft.

ICS systém je první etapou rozsáhlého systému e-Dovoz, sjednocujícího dovozní formality ve všech zemích Unie. Systém je doplněn o tzv. ECS (Export Control System) systém, který naopak monitoruje vývoz. Výčet završuje tzv. NCTS (New Computerised Transit System) systém, evidující zboží v režimu transit. Jednotná elektronizace všech celních agend je klíčová pro efektivní výměnu dat mezi Celní správou a deklarantskou veřejností.

Zavedení systémů e-Customs ve všech členských zemích významně podporuje bezpečnostní politiku EU. „Komplexní systém evidence umožňuje zvýšení bezpečnostních opatření obyvatel a životního prostředí například před nebezpečnými a jedovatými látkami, nebo před materiálem zneužitelným k teroristickým akcím nebo výrobě zbraní hromadného ničení,“ uzavírá Petr Franc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).