Hlavní navigace

Intel a makedonská vláda zlepšují vzdělání v tamních školách

[Tisková zpráva] SKOPJE, 15. října 2009 – Intel a makedonská vláda se rozhodly zvýšit úroveň vzdělávacích technologií na Balkáně díky modelu 1:1 e-learningu v makedonských školách. Společnou iniciativu ohlásili John E. Davies, viceprezident a generální ředitel programu Intel World Ahead, Nikola Todorov, ministr pro vědu a vzdělávání, a Ivo Ivanovski, ministr pro informační společnost.

Sdílet

Intel se zavázal vyškolit tisíc učitelů, kteří by měli informační technologii zavádět do školních osnov. Dále se zavázal zajistit lokalizace a licence školicích materiálů, příručky pro vyučující a kompetentní lektory. Licence potřebných materiálů a softwaru budou školy získávat pomocí interaktivního webového rozhraní pro výuku matematiky a přírodních věd – Intel® skoool™ Learning and Teaching Technology.

Po nasazení 53 tisíc školních počítačů Intel Classmate bude mít každý student 1. až 3. třídy přístup k PC. Intel Classmate PC byl navržen k propagaci interaktivního a týmového vzdělávání studentů učiteli. Jde o kompaktní a robustní školní notebook, plně vybavený a zároveň cenově dostupný. Zároveň je připraveno 22 tisíc kusů netbooků ASUS Eee PC* s procesory Intel® Atom™. Plné nasazení počítačů do tříd je plánováno na leden roku 2010.

„Rozsáhlý technologický vzdělávací plán makedonské vlády intenzivně podporujeme,“ řekl Davies, který zemi navštívil v rámci programu Intel World Ahead. „Odhodlání vlády zajistit co nejširší nasazení 1:1 e-learningu by mělo sloužit jako vzor ostatním státům v regionu. Současná vládní investice do technologií 21. století pomůže zvýšit globální konkurenceschopnost příštích generací.“

„Jsme hrdi, že jsme se stali první zemí z Balkánu, která podobnou vzdělávací iniciativu realizuje,“ konstatoval Todorov. „Trvalá spolupráce mezi společností Intel a Makedonií obohacuje náš vzdělávací systém o dobře vyškolené učitele, lepší osnovy a tu nejmodernější výpočetní techniku.“

Oba podepsané dokumenty odrážejí společný zájem Intelu a Makedonie na pokroku v oblasti vzdělávání. Současné nasazování informačních technologií navazuje například na úspěšný pilotní program z roku 2007, realizovaný společností Intel, agenturou United States Agency for International Development a Academy for Educational Development.

Program 1:1 e-learning je realizován balkánskými IT společnostmi, což podporuje region i po ekonomické stránce. Intel tento program podporuje lokálními referenčními návrhy pro vzdělávání pomocí Intel® Learning Series – sběrem hardwaru, softwaru a služeb určených pro oblast vzdělávání.

O společnosti Intel
Společnost Intel je světovým lídrem v oblasti výroby a vývoje polovodičů, technologií, produktů a iniciativ s cílem soustavně zlepšovat pracovní prostředí a životy lidí. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pres­sroom a http://blogs.in­tel.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).