Hlavní navigace

Intel: některé technologické trendy, které očekáváme v roce 2011

[Tisková zpráva] Praha, 28. prosince 2010 – Technologie, které předpovídáme pro rok 2011, budou chytřejší, výkonnější a užitečnější. Následuje několik předpovědí společnosti Intel pro technologické trendy očekávané v roce 2011.

Sdílet

 1. Chytré televize se stanou skutečností

Očekávejte, že ke společnostem Sony*, Logitech*, Boxee* a Cisco* se připojí mnoho výrobců televizí, kabelových přijímačů a spotřební elektroniky, kteří vstoupí na trh chytré televize a videa. Do konce roku 2011 by tyto společnosti měly být schopny poměřit zákaznický ohlas chytré televize – je to úspěch, nebo propadák? 

 1. Ještě  lepší prodeje notebooků 

Prodeje notebooků  budou pokračovat ve výrazném růstu díky procesorům Intel® Core™ chystaným pro rok 2011, které přinesou spotřebitelům řadu nových vlastností souvisejících s grafikou ve vysokém rozlišení včetně možnosti bezdrátově přenášet obsah do televizí.  Díky zdokonaleným funkcím pro firemní segment, jako je například technologie Intel Anti-Theft, očekáváme nárůst firemních investic do modernizace serverů, PC a notebooků.  

 1. Tabletmanie, hybridizace

Trh bude zaplaven tabletovými počítači v nejrůznějších provedeních a s nejrůznějšími operačními systémy. Očekávejte hybridní tablet/netbook produkty, například prototyp Dell* s procesorem Intel, který byl představen na konferenci Intel Developer Forum, nebo nový 11palcový Macbook Air*, který vypadá a chová se jako kombinace nejlepších netbooků a tabletů. 

 1. Moorův zákon neztrácí  platnost

Nové inovace a výrobní techniky budou vzdorovat skeptikům, kteří tvrdí,  že Moorův zákon je mrtvý. To znamená, že miliardy nových zařízení, jež v příštích letech získají výpočetní kapacitu a připojení k internetu, budou podstatně výkonnější a na úrovni hardwaru budou mít daleko více funkcí. Zároveň však budou mít výrazně nižší spotřebu energie a delší výdrž baterií. 

 1. Bezpečnější zabezpečení 

S rychlými změnami požadavků v důsledku čím dál složitějších hrozeb a nových modelů používání včetně cloudu a spotřebních přístrojů připojených k internetu bude zabezpečení nadále jednou z nejvýraznějších priorit odvětví IT. V příštím roce se počítačový průmysl zaměří na základní funkce ochrany infrastruktury a zachování osobních i obchodních tajemství. Roli v tom budou hrát procesory Intel® Core™ vPro™, akvizice společnosti McAfee a četné projekty související s čipy Intel.  

 1. Počítače a chytrá  zařízení získávají  smysl: kontextově citlivé, percepční  počítače    

Spotřebitelé si zamilují první vlnu kontextově citlivých či percepčních počítačů, které využívají technologii hard a soft senzorů. Například mobilní zařízení zvané „osobní dovolenkový asistent“ (Personal Vacation Assistant) pomocí kontextově citlivých počítačových technologií pomáhá zákazníkům získat maximum zážitků na dovolené. Toto přenosné zařízení pomocí takzvaných hard senzorů (kamer, které rozpoznávají objekty, a polohových přijímačů GPS) a soft senzorů (informací zadaných cestovatelem do zařízení, například údajů kalendáře nebo preferované kuchyně) pohotově doporučuje místa, která je vhodné vidět, vyhovující restaurační zařízení a další.  
 

 1. Spotřebitelé  v nejisté ekonomice kupují důvěryhodné značky

Ekonomická ne­jistota bude nadále hybnou silou uváženějšího rozhodování spot­řebitelů. Většina spotřebitelů si každý nákup dvakrát rozmyslí. Navzdory pokračující ne­jistotě se budou spotřebitelé  pravděpodobně vracet ke známým značkám, protože ztělesňují důvěryhodnou investici a vyzkoušenou kvalitu. 

 1. „Konzumerizace“ IT 

Rok 2011 bude rokem, kdy dojde ke smazání rozdílu mezi spotřebními a podnikovými přístroji. Viděli jsme to už v roce 2010, kdy se telefony iPhone* a Droid* dostaly za podnikové firewally. Za­městnanci budou chtít používat svá osobní řešení pro práci a zaměstnavatelé budou chtít doplnit podnikové prostředí o zařízení na podporu produktivity. V tomto směru přispěje k pokroku virtualizace, technologie anti-theft, vzdálená správa a zabezpečení. 

 1. Chytré  značky

Interaktivní di­gitální značky jako z filmu Minority Report se široce prosadí a nabídnou nové režimy interakce včetně rozpoznávání tváří a gest. 

 1. Spotřební  revoluce v oblasti energetiky a životního prostředí  

Spotřebitelé přes­tanou o kontrole spotřeby energie jen mluvit a pomocí nejrůz­nějších zařízení a služeb pro správu domácnosti ji začnou skutečně dělat.  

 1. Automobilové  technologie

Sofistikované techno­logie fungující jako centrální ner­vová soustava dnešních vozidel přitahují obrovský zájem, ať už kvůli novým zábavním funkcím, hlasovému ovládání chytrých telefonů, jiným bezpečnostním technologiím nebo funkcím automatického řízení.  

 1. Slunečno pro cloud a virtualizovaný com­puting  

Podnikové služby cloudu čeká výrazný roz­jezd s tím, jak bude pro podnikové využití přepracováno čím dál víc cloudových služeb včetně sociálních sítí. Zatímco v roce 2010 zaváděla většina velkých korporací ve svých prostředích virtualizaci, v roce 2011 budeme svědky budování interních řešení cloudu. V cloudu bude probíhat například rendering a jeho výsledky budou v širokopásmových sítích streamovány do zařízení s umírněným grafickým výkonem.

O společnosti Intel

Intel je světovým lídrem v oblasti inovace počítačových technologií. Společnost navrhuje a vyrábí klíčové technologie, které slouží jako základ pro počítačová zařízení na celém světě. Další informace o společnosti Intel získáte na stránkách www.intel.com/pres­sroom a blogs.intel.com.