Hlavní navigace

Intel uvedl nejrychlejší procesor na světě

[Tisková zpráva] Procesor Intel® Core™ i7 nadchne i nejnáročnější uživatele. Technologie Turbo Boost a Hyper-Threading a dvojnásobná přenosová rychlost paměti změní budoucnost počítačové techniky. V den uvedení jsou počítače s procesory Intel Core i7 dostupné u předních českých výrobců počítačů.

Sdílet

PRAHA, SANTA CLARA, Kalifornie, USA, 18. listopadu 2008 – Společnost Intel představila svůj nejvyspělejší procesor, Intel® Core™ i7. Jde o nejdokonalejší procesor na světě pro osobní počítače, první z řady vyrobené na základě mikroarchitektury Nehalem. Procesory Intel Core i7 zrychlují zpracování videa, hraní počítačových her a dalších internetových a počítačových aktivit až o 40 procent bez zvýšení spotřeby elektrické energie. Se 117 body drží procesor světový rekord v testu výkonnosti procesoru SPECint_base_ra­te2006**. Poprvé v historii procesor Intel Core i7 překročil až dosud nepokořenou hranici 100 bodů.

„Společnost Intel vyrobila nejrychlejší procesor na světě pro stolní počítače. Je určen nejnáročnějším uživatelům, kteří své počítače používají k hraní počítačových her, práci s videem nebo hudbou,“ říká Patrick Gelsinger, senior viceprezident a generální ředitel Digital Enterprise Group společnosti Intel. „Procesor Intel Core i7 spolu s dalšími významnými inovativními technologiemi, jakými jsou například disky SSD od společnosti Intel, zcela změní budoucnost počítačové techniky.“

Procesor Core i7 od společnosti Intel nabízí jedinečnou technologii nazvanou Turbo Boost. Ta zvyšuje výkon procesoru podle okamžité potřeby uživatele a vytížení počítače. Prostřednictvím speciální jednotky, která řídí napájení, a nových „power gate“ tranzistorů dokáže Turbo Boost automaticky upravovat pracovní frekvenci, a tedy i rychlost každého ze čtyř procesorových jader. Při spouštění jedno- a vícevláknových aplikací je možné zvyšovat frekvenci jednotlivých jader a tím i jejich výkon, a to bez zvýšení spotřeby. Intel Core i7 rovněž obsahuje nejnovější technologie pro snížení spotřeby energie, které umožňují stolním počítačům přecházet do úsporného režimu obdobně, jako tomu je u notebooků.

Procesory využívající technologii Intel Hyper-Threading umožňují současný běh více výpočetních vláken a efektivně tím podporují provádění dvou úloh najednou. Výsledkem je, že čtyřjádrový procesor Intel Core i7 přináší osmivláknový výkon. Oproti předchozím platformám Intel „Extreme“ je přenosová rychlost paměti procesoru Intel Core i7 více než dvojnásobná. Díky technologii Intel Quickpath se navíc zrychluje přenos dat do procesoru a zpět.

Procesor Intel Core i7 nabízí jedinečný výkon pro hraní počítačových her. V populárních testech rychlosti 3DMark Vantage CPU a AI* byl o 40 procent rychlejší než předchozí nejvýkonnější procesory Intel. Aby počítačové hry s pokročilou úrovní umělé inteligence působily zcela přirozeným dojmem, využívá Extreme edice Core i7 pro hraní všech osm vláken.

Procesory Intel Core i7 a základní desky Intel Desktop Board DX58SO Extreme Series, které jsou založeny na čipové sadě Intel X58 Express Chipset, lze již v tuto chvíli koupit u řady distributorů výpočetní techniky. Počítače založené na Intel Core i7 v ČR například nabízejí: Alza, AT Computers (Comfor), Autocont, Czech Computer, eD Systém (Lynx), Prestigio nebo TS Bohemia (Barbone).

Intel Core i7 je prvním z nové řady procesorů pro stolní počítače, využívajících mikroarchitekturu Intel Nehalem. Později budou uvedeny na trh i serverové a mobilní verze těchto procesorů. Všechny novinky Core i7, jako je 8 MB level 3 cache a tři kanály DDR3–1066, představují nejlepší paměťový výkon v jakékoli platformě pro stolní počítače. Nejvýkonnější procesor Intel Core i7–965 Extreme Edition nemá ochranu proti přetaktování, díky čemuž zkušeným experimentujícím zákazníkům umožňuje rychlost čipu ještě zvýšit.