Hlavní navigace

Intel: Víme, jak budou vypadat počítače do kapsy

[Tisková zpráva] Luxusní dámská pudřenka nebo futuristický minipočítač, za který by se nestyděl ani James Bond. I tak může vypadat MID – nová generace kapesních počítačů propojených s internetem. Ačkoli se MID pohodlně vejde třeba do kapsy džínsů, uživatelům nabízí plný výkon – kancelářské aplikace, organizér, komunikační programy a komfortní přístup k internetu.

Sdílet

PRAHA, 24. listopadu 2008 – Inteligentní minipočítače propojené s internetem, takzvané MIDy (Mobile Internet Devices) se začnou na českém trhu objevovat v příštím roce. Dá se očekávat, že budou mít velmi rozmanité tvary, aby se hodily jak do kapsy studentských džínsů, do luxusní dámské kabelky či k obleku manažera. Jejich srdcem je miniaturní čip Intel® Atom™. Díky němu jsou MIDy rychlé, velmi dlouho vydrží pracovat na baterie a mohou používat většinu aplikací běžných u stolních počítačů.

Intel se rozhodl poskytnout výrobcům počítačů nadčasovou inspiraci a vyzval studenty průmyslového designu k vytvoření návrhů minipočítačů MID. Všechny návrhy jsou k dispozici na www.mediakom.cz/mid. Přihlášené návrhy překvapily vysokou kvalitou zpracování i nápaditostí provedení. V soutěži byly uděleny dvě hlavní ceny – jednoho vítěze zvolila široká veřejnost, druhého pak odborná porota složená z designérů a zástupců výrobců počítačů.

Odborná porota nejvíce ocenila návrh Ing. Petra Kubíka, studenta průmyslového designu na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Jeho pojetí MIDu nejvíce připomíná mobilní telefon, v otevřeném stavu pak knížku a poznámkový blok zároveň. Návrh respektuje potřebu širokého displeje pro pohodlné čtení a práci v klidu a zároveň ergonomického ovládání pro využití za chůze.

„Ačkoli jde o technicky asi nejnáročnější projekt soutěže, z pohledu uživatelského pohodlí je z navrhovaných nejlepší. Právě takový přístroj by mohl v budoucnu nahradit mobilní telefon i dnes tak populární netbooky,“ řekl o návrhu Petra Kubíka redaktor serveru Technet.cz. Jan Kužník.

Za nejodvážnější návrh považuje porota práci Kateřiny Gabrielové ze Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště. Pokud by inspiroval některého výrobce MIDů, zajásaly by především ženy. Více než cokoli jiného její návrh připomíná luxusní pudřenku. „Do této práce bych navrhoval doplnit funkci zrcadla a za pomoci webové kamery umožnit i nalíčení,“ řekl Stanislav Hanuš, designér společnosti BLATA. „Oceňuji nápaditost, smysl pro současný design a propojení lyriky s designem,“ uvedla o něm oděvní designérka Liběna Rochová.

Hlavní cenu za design od hlasující veřejnosti získal návrh Bc. Petry Matyščákové, studentky průmyslového designu na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. „Okřídlené rčení ,v jednoduchosti je krása‘ platí beze zbytku také v případě vítězného návrhu. Jednoduchý koncept je skvěle navržen pro typicky uživatelský model mobilních zařízení,” řekl Martin Drdúl, Market Development Manager CEE společnosti Intel.

„Každého designéra potěší vědomí, že má jeho návrh úspěch u budoucích zákazníků. Vítězství v soutěži mi dodalo sebevědomí a dobrý pocit z práce, kterou jsem odvedla. Konkurence byla tvrdá, rozhodně si dokážu představit na postu vítězů většinu projektů, které se soutěže účastnily,“ řekla ke svému vítězství Petra Matyščáková.

Zařízení MID vytvářejí samostatnou kategorii počítačů na pomezí mezi notebookem a PDA. Jejich vznik umožnil miniaturní a vysoce výkonný procesor Intel Atom. Díky němu nebudou výkon ani možnosti MIDů přes malou velikost těchto zařízení nikterak zaostávat za stolními počítači či notebooky. Jsou malé, lehké a rychlé, dlouho vydrží a lze do nich instalovat všechny obvyklé programy. Tvary MIDů mohou být opravdu různorodé a výkonný počítač se může skrývat v zařízení na první pohled připomínajícím pudřenku nebo mobilní telefon. S některými nápady by byl určitě spokojený i James Bond.

Soutěž MID DESIGN 2008 vyhlásila společnosti Intel ve spolupráci s mediálním partnerem, serverem Technet.cz. Ceny do soutěže – tři netbooky Eee PC a tři procesory Intel Core 2 Duo – dodaly společnosti Asus a Intel. Stejnou cenu jako vítěz soutěže si odnesla i jedna hlasující čtenářka, Lucie Jarská z Prahy. Menší ceny od Asusu a iDNES.cz získaly i desítky dalších hlasujících.

Všechny návrhy si i nadále můžete prohlédnout na adrese: www.mediakom.cz/mid