Hlavní navigace

Intel: Vzdělávání podporujeme už čtyřicet let

[Tisková zpráva] Už od svého založení se společnost Intel aktivně zapojuje do vzdělávacích programů. Jen za poslední desetiletí investovala v této oblasti přes miliardu dolarů ve více než 50 zemích. Soustřeďuje se především na zkvalitnění výuky matematiky a odborných předmětů.

Sdílet

Již od svého založení v roce 1968 se společnost Intel aktivně zapojuje do vzdělávacích programů. Její spolupráce s vládami a organizacemi umožňuje mladým lidem z celého světa získat znalosti a uspět tak i v globálním měřítku. Intel podporuje myšlenku, že všichni studenti kdekoli na světě mají právo stát se budoucími inovátory. Z tohoto důvodu se aktivně zapojuje do výukových programů v místních školách i v globálních univerzitách.

Intel® Education Initiative je rozsáhlý a trvalý program, který se zaměřuje na zrychlování a zlepšování výuky pro potřeby současné znalostní ekonomiky. Společnost Intel globálně investuje do oblasti vzdělávání ročně více než 100 milionů dolarů.

Vzdělávací programy společnosti Intel se zaměřují nejen na zlepšování výuky prostřednictvím efektivního využívání informačních technologií, ale i na kvalitní výuku matematiky a odborných předmětů.

Vzdělávání učitelů zvyšuje efektivitu výuky
Společnost Intel je přesvědčena, že převratné změny do výuky nepřinesou počítače, nýbrž právě učitelé. Již téměř deset let program Intel Teach (česky „Intel – Vzdělávání pro budoucnost“) pomáhá učitelům ze základních a středních škol po celém světě zvyšovat efektivitu výuky prostřednictvím různých odborných školení. Učitelé se na nich dovídají, jak, kdy a kde všude mohou využívat technologické nástroje a prostředky. Jde přitom nejen o výuku, ale i o rozvíjení kritického myšlení a spolupráce mezi studenty. Doposud bylo v rámci tohoto programu vyškoleno více než 5 milionů učitelů z více než 50 zemí, přičemž plánem je do roku 2011 tento počet zvýšit na 13 milionů.

V září roku 2007 oznámil bývalý americký prezident Bill Clinton, že se Intel zavázal zpřístupnit vzdělávací program i on-line cestou. Díky tomu se do něj mohlo zapojit více než 1,5 milionu dalších učitelů. Od konce roku 2007 má program Intel Teach podporu i Jána Figeľa, evropského komisaře pro vzdělávání a výchovu.

Program Intel Teach umožňuje učitelům začlenit informační technologie přímo do výuky, podporuje rozvoj kritického myšlení a spolupráce mezi studenty. Jde o nejrozsáhlejší a nejúspěšnější program svého druhu. Intel Teach je v současné době aktivní ve více než 50 zemích celého světa a v 25 zemích oblasti EMEA. V oblasti EMEA byly vyškoleny více než 2 miliony učitelů, celosvětově pak více než 5 milionů. 89 % učitelů potvrzuje, že na základě programu Intel Teach využívá informační technologie přímo ve výuce.

Program Intel Learn pomáhá mladým studentům v rozvojových zemích získat klíčové znalosti. Zaměřuje se na technologickou gramotnost, řešení problémů a spolupráci. Jeho součástí jsou i mimoškolní aktivity. Osnovy jsou založeny na projektovém principu a přednášky jsou prezentovány v komunitních technologických centrech. Program byl spuštěn v roce 2004 a do dnešního dne přivítal již 250 tisíc studentů z oblasti EMEA. Intel Learn je aktivní ve čtyřech zemích tohoto regionu.

Intel Computer Clubhouse Network je mimoškolní komunitní vzdělávací program, který poskytuje dětem přístup k nejnovějším technologiím a vytváří z nich sebevědomé a motivované studenty. Tato síť je založena na vzdělávacím modelu vytvořeném v Boston Museum of Science a MIT Media Labs. V současnosti spojuje přibližně 25 tisíc mladých lidí ve více než 100 klubovnách ve 20 zemích. V oblasti EMEA je to 16 kluboven v 9 zemích.

Intel ISEF je největší světová středoškolská vědecká soutěž, která spojuje miliony mladých vědců. Mohou zde prezentovat své nejmodernější vědecké poznatky. V roce 2008 tato soutěž svedla dohromady více než 1500 mladých vědců z více než 51 zemí, aby zde společně soutěžili o stipendia a ceny v hodnotě 4 milionů dolarů. Soutěže se zúčastnila také řada studentů z oblasti EMEA včetně České republiky.

Program Intel Higher Education se zaměřuje na pokročilé technologické inovace a probíhá ve spolupráci s univerzitami a vládami po celém světě. Mezi hlavní cíle tohoto programu patří zaměření na vývoj, vzdělávání, studentské příležitosti a soukromé podnikání. Program Intel Higher Education je aktivní ve 20 zemích oblasti EMEA. Jsou jimi Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Egypt, Francie, Irsko, Itálie, Izrael, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko a Velká Británie.

Program skoool™ Learning and Teaching Technology přináší středoškolským pedagogům a studentům on-line přístup k vědeckým a matematickým materiálům a nástrojům v poutavém multimediálním prostředí a oboustranně tím zlepšuje výuku. K dispozici je v několika jazycích včetně angličtiny, arabštiny, portugalštiny, španělštiny, švédštiny a turečtiny. Tento program funguje v Irsku, Jihoafrické republice, Saúdské Arábii, ve Španělsku, Švédsku, v Turecku a ve Velké Británii.

O společnosti Intel
Společnost Intel je světovým lídrem v oblasti výroby a vývoje polovodičů, technologií, produktů a iniciativ s cílem soustavně zlepšovat pracovní prostředí a životy lidí. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pres­sroom a http://blogs.in­tel.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).