Hlavní navigace

Internet pro všechny - ČR představuje novou databázi Slovenských bezdrátových sítí

[Tisková zpráva] Internet pro všechny - ČR představuje novou databázi Slovenských bezdrátových sítí. Více než 162 bezdrátových sítí pokrývajících přes 1061 měst a obcí v SK.

Sdílet

SUŠICE, ČESKÉ BUDĚJOVICE (23.4.2007) – Po několikatýdenním úsilí dnes sdružení Internet pro všechny spouští na svých stránkách http://www.in­ternetprovsechny­.cz novou verzi Slovenské databáze bezdrátových sítí. Miloslav Sova, předseda sdružení k tomu říká: „Stará verze databáze slovenských bezdrátových sítí již nevyhovovala našim představám a tak jsme se po vzoru naší české databáze pokusili vytvořit také vylepšenou verzi pro Slovenskou republiku. Nová verze databáze přináší pro uživatele jedno významné zlepšení. Umožňuje vyhledat možnost připojení ve více než 1061 obcích z celé Slovenské republiky pouhým zadáním jména obce do vyhledávacího formuláře.“ V databázi i nadále zůstávají všechny potřebné údaje pro zájemce o připojení, tedy ceny, kontakty na provozovatele, popis použitých technologií a mapy pokrytí. Navíc došlo ke značnému zpřehlednění celé aplikace.

Databáze je přístupná na adrese http://www.in­ternetprovsechny­.cz/wifi-sk.php . Snažili jsme se maximálně vyjít vstříc požadavkům uživatelů a využít tak všech možností, které použitá technologie nabízí. Nová verze databáze zobrazuje nejen seznam všech dostupných poskytovatelů v dané lokalitě, ale u všech sítí došlo i k výrazné aktualizaci pokrytých míst. Zatím co ve staré verzi pokrývala síť jenom jednu lokalitu např. Michalovce, v nové verzi jsme u stejné sítě schopni zobrazit všech 50 pokrytých obcí.

„Do naší databáze může zdarma zadat informace každý provozovatel bezdrátové sítě,“ uvádí programátor a místopředseda IPV Pavel Sviták a dodává: „Stačí nám poslat e-mail se všemi informacemi, nebo vyplnit on-line dotazník na našich stránkách. Před zařazením do databáze jsou údaje ještě kontrolovány. Proto je nutné, aby je každý zájemce o zařazení do databáze vyplnil opravdu pečlivě. Stávalo se totiž, že některé zaregistrované sítě nedodaly ani základní požadované údaje, a tyto informace nebylo možno dohledat ani na jejich webových stránkách.

„Databáze umožňuje sledovat i vývoj cen, rychlostí a počtu uživatelů u jednotlivých sítí zájemce si tedy u sítí, které budou provádět aktualizace pravidelně bude moci prohlédnout i historické údaje konkrétního providera“, dále dodává Pavel Sviták.

I přes rychlé rozšiřování širokopásmového připojení v SR patří bezdrátové připojení stále k velmi oblíbeným a to nejen kvůli ceně, ale i proto, že umožňuje pokrytí i takových lokalit, které jsou pro jiné technologie nepřístupné.

„Databáze původně vznikla s cílem pomoci zájemcům o cenově přijatelný paušální internet, který v té době nabízely téměř výhradně jen bezdrátové sítě. Přestože od té doby došlo k určitému zlepšení zejména v oblasti ADSL, patří Česko a Slovensko stále k zemím s největším rozšířením bezdrátového internetu v Evropě. Přestože podíl obyvatel Česka na populaci EU tvořil pouze 2%, měla podle hodnotící zprávy EU z konce roku 2005 ze svými 180 tisíci přípojkami víc než 66% všech bezdrátových přípojek v Unii. Z toho jasně vyplývá, že Slovensko bylo až donedávna (vstup Rumunska do EU) druhým státem s největším počtem WiFi přípojek v EU.

Miloslav Sova na závěr připomíná: „Pevně věřím, že nová slovenská databáze bezdrátových poskytovatelů internetu podobně jako její starší česká sestřička pomůže stovkám nerozhodnutých uživatelů najít i v odlehlejších lokalitách cenově přijatelné internetové připojení.“