Hlavní navigace

Internetové domény obcí, zákon č. 106/1999 Sb. a portál Města a obce online

[Tisková zpráva]

Sdílet

Internetové domény obcí, zákon č. 106/1999 Sb. a portál Města a obce online

Jihlava, 20. listopadu 2001 – Co zveřejňují obce na internetu? Ze šetření portálu Města a obce online (Archiv dokumentů a informací z úřadů územní samosprávy vismo) vyplývá, že města a obce zveřejňují na svých internetových stránkách nejvíce (počet dokumentů) usnesení a zápisy zastupitelstva (18 %), usnesení a zápisy rady (18 %) a vyhlášky (17 %). Časté jsou také informace z oblasti kultury a sportu (11 %) a nabídky prodejů a pronájmů (5 %).

Portál Města a obce online (http://mesta­.obce.cz) zveřejnil dne 20.11.2001 svou novou verzi, která umožňuje městům a obcím

1. používat vlastní doménu ve tvaru mojelhota.obec.cz s názvem obce

2. zveřejnit tzv. sedmnáctibodovou osnovu způsobem umožňujícím dálkový přístup podle Standardu ISVS.

Jednotný systém domén obcí v České republice chyběl a obce nabídku portálu Města a obce online přijaly s velkým zájmem. Příslušný Standard ISVS požaduje, aby všechny obce (jako orgán veřejné správy) měly svoji doménu. Obec si vybere, zda doména povede na Základní stránku úřadu v portálu MOOL nebo na domovskou stránku obce. Služba je bezplatná a nezavazuje obce platit poplatky za správu domén společnosti Cz-NIC.

Povinnost obcí zveřejnit tzv. sedmnáctibodovou osnovu ukládá Standard ISVS pro zveřejňování vybraných informací o veřejné správě způsobem umožňujícím dálkový přístup, verze 1.1 vydaným Úřadem pro veřejné informační systémy, který specifikuje požadavky uložené zákonem č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Osnova zahrnuje od úplného názvu tzv. povinného subjektu (mj. města a obce), organizační struktury a kontaktů pro podání žádosti o informace, stížností či opravného prostředku po přehled nejdůležitějších předpisů, formulářů a údajů o schváleném i upraveném rozpočtu a sazebník úhrad za poskytování informací. Služba je bezplatná, lze využít i redakční systém vismo.

Česká vydavatelská pro internet s.r.o.
Masarykovo nám. 47, 586 01 Jihlava
E-mail: info@webhouse.cz
Web: webhouse.cz
Tel./fax: (066) 7311 772, 7310 166
Kontakt: Ing. Jan Savický (jan.savicky@web­house.cz, mobil: 0603 87 88 93)

Portál územní samosprávy Města a obce online poskytuje informace o úřadech měst, obcí a krajů České republiky a od roku 1996 systematicky rozvíjí nabídku řešení pro veřejné informační služby těchto úřadů s možností dálkového přístupu v souvislosti se zákonem č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Všem obcím poskytuje bezplatně tzv. Základní stránku úřadu, která je koncipována v souladu se Standardem ISVS. Další službou je Archiv dokumentů a informací z úřadů územní samosprávy udržovaný stovkami měst a obcí prostřednictvím redakčního systému vismo. Portál obsahuje nástroje pro elektronickou komunikaci občana s úřady, tzv. elektronickou podatelnu. Do portálu MOOL se již zaregistrovalo více než 1200 obcí (listopad 2001), tedy většina obcí, z těch které v České republice aktivně pracují s internetem. Provozovatelem portálu MOOL je Česká vydavatelská pro internet s.r.o. Adresa: http://mesta.ob­ce.cz. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).