Hlavní navigace

Internetové kavárny jsou rájem softwarových pirátů

[Tisková zpráva] Anonymita a absence jakéhokoli provozního řádu jsou hlavními důvody bujícího pirátství a počítačové kriminality v internetových kavárnách a hernách. Za posledních pět let bylo kvůli nelegální činnosti zavřeno přes 50 takových podniků. Piráty z provozovatelů těchto zařízení dělají i samotní výrobci softwaru, kteří nenabízí vstřícnou formu pronájmu jejich softwaru.

Sdílet

PRAHA, 24. dubna 2007 – V Česku je okolo tisíce internetových kaváren a počítačových heren a další vznikají každým rokem. V mnoha z těchto podniků však vedle pití kávy a hraní her bují softwarové pirátství všeho druhu. Podle analýzy soukromé detektivní agentury na odhalování počítačové kriminality Software security – SWS k nějaké formě softwarového pirátství pravidelně dochází zhruba v 90 procentech z celkového počtu těchto provozoven. V Česku se podle informací protipirátské organizace BSA celoplošně užívá 40 procent softwaru nelegálně.

„Setkáváme se s pirátstvím jak na straně návštěvníků, tak i samotných provozovatelů kaváren. Mnozí pachatelé využívají anonymity, které tyto podniky skýtají, i k páchání další trestné činnosti,“ řekl Jiří Jakubka, šéf SWS . Podle statistik SWS ale soudy přísnými tresty nad provozovateli těchto podniků nešetří: častým verdiktem je propadnutí počítačů a související výpočetní techniky, statisícové pokuty a odškodnění poškozených výrobců softwaru v průměru částkami okolo 225 tisíce korun a v neposlední řadě zákaz činnosti. Za posledních zhruba pět let bylo podle SWS z důvodů porušování autorských práv a jiné trestné činnosti zavřeno přes 50 podniků právě z řad internetových kaváren a heren.

Piráti často využívají kavárny a internetové herny jako ideální místo pro stáhnutí nelegálních kopií nejnovějších softwarových titulů či pro jejich výměnu mezi dalšími uživateli. „Tyto podniky mnohdy slouží jako místo setkání dealerů pirátského softwaru – bez vědomí majitelů, samozřejmě. Láká je nejvíce anonymita kaváren, která obyčejně znemožňuje policii identifikaci pirátů. Je například téměř nemožné zjistit, kdo na počítači stáhnul nelegální software či třeba film,“ dodal Jiří Jakubka. V internetových hernách se navíc často ve velkém nelegálně provozuje software pro hraní populárních síťových her, zejména různých bojových a strategických.

Anonymita přitahuje i jiné pachatele počítačové trestné činnosti, z kaváren se například obyčejně posílají výhružné maily či pořizuje nelegální obsah, jako třeba dětské porno. „Je totiž možné vystopovat, odkud byl e-mail poslán či nelegální soubor stáhnut, ale stopa obvykle skončí v internetové kavárně,“ dodal Jakubka.

Piráty se často stávají samotní provozovatelé internetových kaváren. Mnozí z nich totiž používají na počítačích nelegální software – nejčastěji operační systém Windows a aplikace Microsoft Office – či užívání nelegálního softwaru dávají volný průběh. „Provozovatelé sami nelegální software provozují ve snaze ušetřit, i když v tomto ohledu se situace v posledních letech hodně zlepšila. Nejčastěji však návštěvníkům dávají zbytečně prostor pro protiprávní aktivity a alibisticky se snaží zbavit odpovědnosti,“ upozornil Jakubka.

K pirátství v internetových hernách a kavárnách přispívají i samotní výrobci softwaru licenční politikou. Jejich software je sice možné legálně zakoupit, ale legálně jej pronajímat je buďto zakázáno nebo je možné jen za velmi komplikovaných a finančně náročných podmínek. V důsledku se pak v takových podnicích provozuje legálně zakoupený software v rozporu s licenčními podmínkami výrobců softwaru. „Ve své podstatě se jedná jednoznačně o nelegální činnost. Kavárníci se tak ve velkém stávají nechtěně piráty,“ vysvětlil Jakubka.

Vstřícnější licenční a cenová politika ze strany výrobců softwaru by pomohly v boji proti softwarovému pirátství v těchto podnicích. „Mnozí z provozovatelů si totiž uvědomují, že i s legálně zakoupeným softwarem jsou stále piráty, takže nakonec nad situací rezignují a dávají nelegálnímu užívaní programů plný průchod,“ uzavřel Jiří Jakubka šéf SWS , soukromé detektivní agentury na odhalování počítačové kriminality.

Kavárníci a provozovatelé internetových heren by měli sami aktivně bojovat proti zmíněným nelegálním aktivitám uživatelů. Dobrým začátkem je zavedení provozního řádu, který jasně stanoví, co uživatelé mohou a výslovně nesmějí. Na to musí navazovat kontrolní mechanismy, které pomáhají s vymáháním provozního řádu – například znemožnění jakýchkoli instalací softwaru na počítačích provozovny či blokování aplikací pro stahování a sdílení nelegálního softwaru. V provozovnách, kde se navíc scházejí dealeři nelegálního softwaru, může pomoci nasazení kamer, které tyto lidi spolehlivě z prostor vypudí.

Podle informací protipirátské organizace BSA je v Česku užíváno 40 procent softwaru nelegálně. Snížení míry pirátství o deset procentních bodů by podle BSA mohlo během čtyř let vytvořit až 2900 nových pracovních míst, posílit tuzemskou ekonomiku o 20,6 miliardy korun (950 mil. USD) a do státní kasy přinést na daních 2,1 miliardy korun (96 mil. USD).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).