Hlavní navigace

Internetoví podvodníci si oblíbili Ivetu Bartošovou a modelky značky Victoria's Secret

[Tisková zpráva] Letošní studie Most Dangerous Celebrities (Nejnebezpečnější celebrity) společnosti McAfee ukazuje, že vyhledávání informací o hvězdách pop kultury je v tomto roce bezpečnější než loni

Sdílet

Praha, 24. srpna 2010 – Společnost McAfee, Inc. (NYSE: MFE) zveřejnila výsledky studie mapující rizika vyhledávání na Internetu. Žebříčku celebrit, při jejichž hledání se uživatel může s největší pravděpodobností dostat na podvodné weby, vévodí tentokrát herečky a modelky. Vyhledávání informací o politicích představuje letos naopak poměrně malé riziko. V čele tuzemských celebrit stojí z hlediska nebezpečnosti letos Iveta Bartošová. Infikovaných je v tomto případě 7,75 % výsledků vyhledávání souvisejících s touto zpěvačkou. Jako nebezpečné jsou v hodnocení společnosti McAfee posuzovány stránky, které aplikace McAfee SiteAdvisor označuje žlutou (potenciálně rizikové) nebo červenou (silně rizikové nebo zcela podvodné) známkou.

Top 10 českých celebrit / podíl rizikových webů ve výsledcích vyhledávání

  1. Iveta Bartošová 7,75 %
  2. Tomáš Klus 5,11 %
  3. Andrea Verešová 5,08 %
  4. Ben Cristovao 4,82 %
  5. Marta Jandová 4,35 %
  6. Anna K 3,75 %
  7. Alice Bendová 3,52 %
  8. Leoš Mareš 3,43 %
  9. Iva Frühlingová 3,40 %
  10. Daniel Hůlka 3,33 %

Zdroj: Most Dangerous Celebrities, studie společnosti McAfee, srpen 2010

Tato data ukazují, že internetoví podvodníci jsou stejně jako média i uživatelé silně ovlivněni módními trendy. V loňském roce se na prvních 10 místech „českého“ žebříčku této studie neobjevilo žádné z uvedených jmen, naopak se zde vyskytovali např. Dana Morávková, Karel Gott, Linda Rybová, Agáta Hanychová a Simona Krainová. V první dvacítce se loni i letos umístili pouze Dara Rollins (16. roku 2009, 11. letos), Leoš Mareš (17. roku 2009, 8. letos), Mahulena Bočanová (14. roku 2009, 17. letos) a Simona Krainová (7. v roce 2009, 14. letos).

Co se týče žebříčku celosvětového, pořadí je letos následující:

  • 1.Cameron Diaz
  • 2. Julia Roberts
  • 3. Jessica Biel
  • 4. Gisele Bündchen
  • 5.Brad Pitt
  • 6. Adriana Lima
  • 7.–8. Jennifer Love Hewitt a Nicole Kidman
  • 9. Tom Cruise
  • 10.–11. Heidi Klum a Penelope Cruz

Zdroj: Most Dangerous Celebrities, studie společnosti McAfee, srpen 2010

U americké herečky Cameron Diaz stojící v čele žebříčku je rizikem 10 % odpovědí vyhledávačů. I zde došlo meziročně k výrazným změnám. Loni bylo největším rizikem vyhledávat informace o letos třetí Jessice Biel. Loni druhá nejnebezpečnější hvězda Beyonce a třetí Jennifer Aniston se v první desítce letos vůbec neobjevily.

Výrazným trendem je v letošním roce snaha internetových podvodníků přiživit se na popularitě top modelek předvádějících značku Victoria's Secret – z výše uvedeného žebříčku je to Gisele Bündchen, Adriana Lima a Heidi Klum.

Obecně platí, že rizikové odkazy se ve vyhledávačích objevují nejen jako odpověď po zadání jména celebrit, ale i spolu s požadavky na fotografie, ukázky filmů, úryvky písniček, melodií pro mobilní telefony nebo spořiče obrazovky. Například u frází typu „xy screensaver“ může být pravděpodobnost vrácení odkazu na podvodný web dokonce mnohdy ještě větší než při zadání pouhého jména. Rizikové weby se snaží zneužívat softwarové zranitelnosti, přimět uživatele ke stažení malwaru nebo alespoň obsahují odkazy na další nebezpečné stránky.

Dave Marcus, bezpečnostní výzkumník McAfee Labs, v této souvislosti uvedl, že oproti loňskému roku podíl rizikových odkazů při hledání informací o celebritách celkově poklesl. Podle Marcuse je to důsledkem zvýšené obezřetnosti uživatelů při klikání na odkazy vrácené vyhledávači. Podvodníci se také stále více snaží používat jiné techniky, jako je např. šíření malwaru pomocí zkracovaných odkazů rozesílaných prostřednictvím sociálních sítí.

Společnost McAfee doporučuje používat při práci na Internetu nástroje varující před podvodnými stránkami a výsledky vyhledávání, jako je zdarma dostupný McAfee SiteAdvisor®. Nástroj McAfee SiteAdvisor Plus (cena 19,99 dolarů) hodnotí barevnými značkami také rizika odkazů v e-mailech a aplikacích instant messagingu a nabízí ochranu proti phishingu. McAfee SiteAdvisor Plus je také součástí komplexní sady zabezpečení McAfee Total Protection.

O společnosti McAfee
Společnost McAfee, Inc. se sídlem v Santa Clara, Kalifornie, je největší specializovanou společností na technologickou bezpečnost. McAfee se neústupně angažuje a řeší největších světové bezpečnostní výzvy. Společnost dodává zákazníkům proaktivní osvědčená řešení a služby, které chrání systémy a sítě po celém světě, poskytuje uživatelům možnost se bezpečně připojovat na Internet, bezpečně prohlížet web či nakupovat na webu. Společnost McAfee, která je podporována vítězným výzkumným týmem, vytváří inovační produkty, které umožňují domácím uživatelům, firmám, veřejnému sektoru a poskytovatelům služeb, být ve shodě s regulacemi, chránit data, předcházet poruchám, identifikovat zranitelnosti a průběžně sledovat a zdokonalovat jejich bezpečnost. http://www.mca­fee.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).