Hlavní navigace

Internetový provoz se do roku 2013 zvýší téměř čtyřikrát

[Tisková zpráva] V prosinci 2013 projde internetem objem dat odpovídající zhruba 10 miliardám DVD

Sdílet

Praha, 14. července 2009 – Podle posledního výzkumu společnosti Cisco vzroste celkový objem internetových přenosů v příštích čtyřech letech 3,5 krát a na konci roku 2013 bude tvořit 40,5 exabytů měsíčně. V prosinci 2013 tak projde internetem objem dat odpovídající zhruba 10 miliardám DVD. Přenosy po soukromých IP sítích do roku 2013 vzrostou 4,3 krát na téměř 13 exabytů a mobilní přenosy více než 25 krát na 2,2 exabytů měsíčně.

“Naše každoroční studie ukazuje, jak přenos vizuálních dat po síti od základů mění způsob komunikace, vzdálené spolupráce a sdílení všech typů obsahu. Je také dalším příkladem rozšiřující se spolupráce s našimi zákazníky, kterým s dlouhodobou perspektivou pomáháme připravit se na dynamicky se měnící síťové prostředí a plně jej využívat,” říká Tony Bates, senior viceprezident a generální ředitel divize Service Provider Group ve společnosti Cisco.

Podle aktualizovaného výzkumu společnosti Cisco by měl objem ročních přenosů po IP sítích, který zahrnuje internetový provoz, přenosy po soukromých IP sítích a mobilní přenosy, dosáhnout v roce 2013 dvou třetin zettabytu, tedy přibližně 667 miliard gigabytů. Celkový objem přenosů po IP sítích tak na konci roku 2013 dosáhne téměř 56 exabytů měsíčně.

Ve střední a východní Evropě se objem přenosů po IP sítích zvýší do roku 2013 zhruba 4,9 krát, což je třetí nejrychlejší narůst. Měsíční provoz zde dosáhne více než 2 exabytů. Vůbec nejrychleji, zhruba 5,3 krát na 0,9 exabytu, vzroste objem přenosů po IP sítích v oblasti Středního Východu a Afriky. Největší provoz po IP sítích bude v roce 2013 v oblasti Asie a Tichomoří, kde dosáhne 21 exabytů za měsíc. V Severní Americe dosáhne 13 exabytů za měsíc a v Západní Evropě 12,5 exabytů za měsíc.

Největší podíl na růstu přenosů bude mít video. V roce 2013 bude celkový objem všech forem video přenosů, tedy například televize, video na vyžádání, internetové video nebo P2P sdílení, tvořit 90 procent veškerých IP přenosů u běžných uživatelů. Video bude v roce 2013 tvořit rovněž téměř 64 procent všech mobilních datových přenosů na světě.

Velký zájem o video souvisí například s rozšiřováním velkých digitálních monitorů, které zvyšují poptávku po videu ve vysokém rozlišení. Podle výpočtů společnosti Cisco bude celková plocha všech digitálních monitorů na světě tvořit v roce 2013 téměř miliardu čtverečních metrů, což odpovídá zhruba dvěma miliardám televizí s velkoplošnými obrazovkami. Jejich plocha by pokryla celý Manhattan. Pokud by se všechny monitory položily vedle sebe, 48 krát by obtočily zeměkouli.

Nárůst objemů IP přenosů je způsoben také tím, že k IP sítím je připojeno stále více zařízení a internetový protokol podporuje stále více jejich funkcí. Do roku 2013 se například zvýší poslech online hudby nebo využití hlasové komunikace při instant messagingu. Svou roli však sehraje i pasivní využívání sítě, jako je například nahrávání pořadů na DVD, online zálohování na pozadí nebo videopřenosy bezpečnostních kamer a takzvaných „videochůviček“.

Hlavním cílem výzkumu Cisco Visual Networking Index (VNI) Forecast and Methodology 2008–2013 bylo odhadnout globální růst přenosů dat prostřednictvím internetového protokolu. Předpovědi jsou postaveny na analýzách společnosti Cisco a modelování předpovědí nezávislých analytiků.

Interaktivní nástroje a aplikace Cisco
S cílem zjednodušit pochopení příčin a důsledků růstu IP přenosů pro různé typy uživatelů vytvořila společnost Cisco několik unikátních aplikací. Jde například o VNI Forecast Widget, který dovoluje personalizované pohledy na růst různých typů síťových přenosů po celém světě. Aplikace VNI PC Pulse pro desktopy a notebooky umožňuje lidem zjistit více o jejich využívání globální sítě a porovnat jejich data s daty ostatních uživatelů po celém světě. Aplikace Cisco Global Internet Speed Test (GIST) pro chytré telefony iPhone a BlackBerry Storm testuje různé způsoby a rychlosti připojení na různých místech světa a porovnává je s daty dalších uživatelů z celého světa.

Cisco VNI Forecast Widget: Pro média, analytiky a blogery: Stáhněte si interaktivní aplikaci Cisco VNI Forecast Widget a vytvářejte si vlastní tabulky odhadů a předpovědí podle regionů, aplikací a segmentů koncových uživatelů. Vyzkoušejte si Cisco VNI Forecast Widget na http://downlo­ads.ciscopulse­.com/vni/.

Aplikace Cisco VNI PC Pulse: Aplikace Cisco Visual Networking Index (VNI) PC Pulse vám umožní sledovat, jaký má vaše činnost vliv na síť, kterou používáte. Tato aplikace měří objem a druhy připojení užívané osobními počítači na webu a v jiných sítích a poskytuje pohled na osobní „IP stopu“ na síti. Můžete si porovnávat vaše osobní data se statistikami dalších uživatelů Cisco VNI PC Pulse z celého světa a zjišťovat, jak si stojíte. Vyzkoušejte si aplikaci Cisco VNI PC Pulse na http://downlo­ads.ciscopulse­.com/pcpulse/in­dex.htm.

Cisco Global Internet Speed Test (GIST): Tato aplikace pro iPhone/iPod Touch a BlackBerry Storm měří celkovou rychlost mobilního připojení tam, kde se právě nacházíte, ať již je to připojení přes mobilní síť nebo Wi-Fi. Uživatelé mohou testovaná místa označit a umožnit tak ostatním využívat informace o rychlosti připojení na různých místech po celém světě a porovnávat mobilní a Wi-Fi připojení prostřednictvím iPhonu nebo Blackberry Stormu. Vyzkoušejte si Cisco Global Internet Speed Test na http://downlo­ads.ciscopulse­.com/gist/index­.htm.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).