Hlavní navigace

Internetový speciál o událostech v ČST v letech 1968 a 1969

[Tisková zpráva] Česká televize připravila pro diváky internetový speciál obsahující přehledné kalendárium a zajímavé materiály o nejdůležitějších událostech v Československé televizi, které odstartoval 21. srpen 1968.

Sdílet

Speciál je přístupný na adrese: www.ceskatele­vize.cz/srpen1968

Diváci a návštěvníci webu ČT se mohou na internetových stránkách seznámit se situací v Československé televizi od ledna 1968 až do podzimu 1969. Zveřejněná fakta a dokumenty zachycují postupný přechod od televize přísně řízené komunistickým aparátem ke svobodnému médiu v mantinelech tehdejší doby, pozdější postupné oklešťování svobody slova a návrat k praktikám před rokem 1968.

Najdou zde reakci Československé televize na tragickou smrt Jana Palacha a následné restrikce ze strany politického aparátu, pokyny a zákazy vydávané tiskovým úřadem v letech 1968 a 1969, divácký ohlas na vysílání Československé televize v této době a dokumenty o mimořádných opatřeních v televizi na počátku její normalizace.

Unikátním doplněním speciálu jsou fotografie z protiokupačního vysílání a osobní vzpomínky televizního redaktora Jiřího Svejkovského. Speciál také nabízí přepis televizní besedy vysílané 27. srpna 1968 z libereckého vysílače Ještěd, během které Václav Havel s Janem Třískou hodnotili situaci v Československu po podpisu Moskevského protokolu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).