Hlavní navigace

INVEX bude dějištěm zásadní diskuse o budoucnosti informatiky v ČR – a ČR v informatice

[Tisková zpráva] INVEX bude dějištěm zásadní diskuse o budoucnosti informatiky v ČR – a ČR v informatice

Sdílet

BRNO/PRAHA 16. 7. – Nebývá zvykem pochybovat o důležitosti informačních a komunikačních technologií (ICT) – a už vůbec ne na nejdůležitější oborové akci roku. Přesto je hlavní konferenční událost letošních veletrhů INVEX – DIGITEX věnována velmi nepříjemné otázce: je informatika v ČR tak důležitá, jak si lidé uvnitř oboru myslí?

Bude Česká republika prosperující zemí i bez podpory domácího ICT průmyslu? Co čeká české ICT v budoucnosti? Kdo má, může a chce jeho vývoj ovlivňovat? Jak bude vypadat veletrh INVEX – výkladní skříň oboru – za deset let, kdo na něm bude vystavovat a co?

Konference INVEX Inside ICT Summit je určena vedoucím manažerům firem z oblasti informatiky, telekomunikací a všem jejich zákazníkům. Zahájí ji tři stručné přednášky, úvodní je vyhrazena pro ministra vnitra Ivana Langera. Následuje panelová diskuse, v panelu kromě přednášejících zasednou zástupci šesti partnerských firem. Atraktivní prostor Rotundy brněnského Výstaviště podtrhne atmosféru a usnadní rozsáhlé zapojení publika, v němž by neměl chybět nikdo, kdo v oboru ICT v ČR něco znamená.

Konference vyjde z toho, že současný stav ICT byznysu v ČR lze popsat následujícím způsobem:

  • Vláda buduje e-government zaměřený na občana, na efektivnější fungování veřejné správy;
  • Podnikatelská sféra soupeří o obchodní příležitosti ve veřejném i soukromém sektoru;
  • Působí u nás velké množství dovozců zboží a služeb včetně zastoupení prakticky všech velkých světových firem;
  • Máme velký, ale velmi roztříštěný trh ICT služeb, na němž stále více dominují nadnárodní dodavatelé, tuzemské firmy byly buď pohlceny, nebo zatlačeny do bezvýznamnosti;
  • Zahraniční investoři vybudovali v ČR jednak několik významných montážních závodů, jednak několik velkých středisek služeb poskytovaných na dálku;
  • Existuje řada malých (téměř bez výhrady softwarových) firem, zpravidla s lokální působností;
  • Několik softwarových firem dosáhlo jistého omezeného úspěchu i v celosvětovém měřítku, prakticky vždy tou formou, že je koupil nebo do nich jinak kapitálově vstoupil silný zahraniční partner nebo investor;
  • skutečně velký příběh celosvětového úspěšného startupu však v ČR nemáme;
  • Neexistuje u nás žádná vysoce kvalifikovaná IT výroba (výrobní závod na čipy apod.);

Stav ICT byznysu v ČR je a stále více bude určován nadnárodními vlivy (střední Evropa, EU, svět) a stále méně děním „na domácím hřišti“. Jinými slovy, stav ICT u nás není ani vysloveně špatný, ani vysloveně dobrý. Pro domácí ekonomiku jako celek není ICT podstatnou záležitostí; ta stojí na automobilovém průmyslu a na sektoru klasických služeb.

Uvnitř ICT panuje téměř jednomyslný názor, že právě obor ICT (popř. spolu s jinými špičkovými technologiemi, např. farmaceutickým průmyslem) je jedinou nadějí ČR na úspěšnou ekonomickou budoucnost. Zdůvodněním tohoto názoru je nedostatek jiných zdrojů (nerostné suroviny, neobydlené území apod.) spolu s rostoucí cenou pracovní síly. Mimo obor ICT tento názor není nijak široce sdílen, dokonce často není ani znám. Potřebuje tedy Česká republika informatiku? A jakou informatiku?

Pořadateli konference INVEX Inside ICT Summit jsou Veletrhy Brno, a. s., a časopis Inside. Koná se v Rotundě brněnského Výstaviště v úterý 23. 10. 2007 (tj. první den veletrhů INVEX – DIGITEX), v 14.00 – 15.30 hod.