Je informatika v ČR opravdu důležitá? Co když i bez vlastní ICT produkce můžeme být prosperující zemí? Žijeme léta v sebeklamu? Potřebuje Česká republika aktivní hospodářskou politiku, která by ICT nějak preferovala – samozřejmě ne dotacemi, ale například podporou technického vzdělání? Jsou vyspělé technologie (a prosperita, kterou možná nabízejí) hodnotou, s níž se česká společnost chce ztotožnit? Nebo jsou naše hodnoty a zájmy jinde?
Úvodní přednášky konference pronesou:
- Petr Koubský, šéfredaktor časopisu Inside – pohled toho, kdo klade otázky
- Jiří Devát, místopředseda představenstva a viceprezident pro informační technologie,
- České aerolinie, a.s. – pohled zákazníka
- Lubomír Lízal, ředitel CERGE-EI – pohled ekonoma
- Ivan Langer, ministr vnitra České republiky – pohled vlády
V diskusním panelu se k nim poté připojí:
- Bohuslav Cempírek, generální ředitel ICZ, a. s.
- Tomáš Ječný, výkonný ředitel pro firemní zákazníky, Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
- Aleš Kučera, generální ředitel Novell-Praha s.r.o.
- Zdeněk Pilz, generální ředitel Sun Microsystems s.r.o.
- Milan Prypoň, generální ředitel Hewlett-Packard, s.r.o.
- Miroslav Řihák, generální ředitel ANECT, a.s.
- Konferenci moderuje Jakub Železný, moderátor České televize.
Konference Invex Inside ICT Summit je určena vedoucím manažerům firem z oblasti informatiky, telekomunikací a všem jejich zákazníkům. Atraktivní prostor Rotundy brněnského Výstaviště podtrhne atmosféru a usnadní rozsáhlé zapojení publika, v němž by neměl chybět nikdo, kdo v oboru ICT v ČR něco znamená. Konference vyjde z toho, že současný stav ICT byznysu v ČR lze popsat následujícím způsobem:
- Vláda buduje e-government zaměřený na občana, na efektivnější fungování veřejné správy;
- Podnikatelská sféra soupeří o obchodní příležitosti ve veřejném i soukromém sektoru;
- Působí u nás velké množství dovozců zboží a služeb včetně zastoupení prakticky všech velkých světových firem;
- Máme velký, ale velmi roztříštěný trh ICT služeb, na němž stále více dominují nadnárodní dodavatelé, tuzemské firmy byly buď pohlceny, nebo zatlačeny do bezvýznamnosti;
- Zahraniční investoři vybudovali v ČR jednak několik významných montážních závodů, jednak několik velkých středisek služeb poskytovaných na dálku;
- Existuje řada malých (téměř bez výhrady softwarových) firem, zpravidla s lokální působností;
- Několik softwarových firem dosáhlo jistého omezeného úspěchu i v celosvětovém měřítku, prakticky vždy tou formou, že je koupil nebo do nich jinak kapitálově vstoupil silný zahraniční partner nebo investor; skutečně velký příběh celosvětového úspěšného startupu však v ČR nemáme;
- Neexistuje u nás žádná vysoce kvalifikovaná IT výroba (výrobní závod na čipy apod.);
- Stav ICT byznysu v ČR je a stále více bude určován nadnárodními vlivy (střední Evropa, EU, svět) a stále méně děním „na domácím hřišti“
Jinými slovy, stav ICT u nás není ani vysloveně špatný, ani vysloveně dobrý. Pro domácí ekonomiku jako celek není ICT podstatnou záležitostí; ta stojí na automobilovém průmyslu a na sektoru klasických služeb. Uvnitř ICT panuje téměř jednomyslný názor, že právě tento obor (popř. spolu s jinými špičkovými technologiemi, např. farmaceutickým průmyslem) je jedinou nadějí ČR na úspěšnou ekonomickou budoucnost. Zdůvodněním tohoto názoru je nedostatek jiných zdrojů (nerostné suroviny, neobydlené území apod.) spolu s rostoucí cenou pracovní síly. Mimo obor ICT tento názor není nijak široce sdílen, dokonce často není ani znám.
Potřebuje tedy Česká republika informatiku? A jakou informatiku? Co čeká české ICT v budoucnosti? Jak bude vypadat veletrh Invex – výkladní skříň oboru – za deset let, kdo na něm bude vystavovat a co?
Pořadateli konference Invex Inside ICT Summit jsou Veletrhy Brno, a. s. a časopis Inside. Koná se v Rotundě brněnského Výstaviště v úterý 23. 10. 2007 (tj. první den veletrhů INVEX – DIGITEX), v 14.00 – 15.30 hod.
Pro vstup zdarma se můžete registrovat na www.inside.cz/ictsummit , omezená kapacita!