Hlavní navigace

Byl jsem fackovací panák – Ivan Kieslinger v cyklu ČT Neznámí hrdinové – 8. 6.

[Tisková zpráva] Za účast na protikomunistickém povstání byl odsouzen k 16 letům vězení. Ivan Kieslinger, hrdina dokumentu Byl jsem fackovací panák z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy. Premiéra dokumentu v pondělí 8. června na ČT2 od 20:55 hodin.

Sdílet

Další díl cyklu publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, přináší snímek Byl jsem fackovací panák. Od dětství byl skaut a ilegální práce tohoto hnutí se účastnil i za německé okupace. V květnu 1945 se zapojil do Pražského povstání. S nástupem komunismu k moci Ivan Kieslinger nesouhlasil.

Poměrně brzy po únorovém puči se zapojil do protikomunistických studentských aktivit. Po zatčení na podzim 1948 ho vyšetřovatelé fackovali. „Výslech se mi zdál ze začátku tvrdý, ale proti tomu, co jsem absolvoval později, to byla procházka růžovým sadem. Řvali a fackovali…“ vzpomíná. Byl odsouzen na šest měsíců za šíření protikomunistického časopisu Svobodný zítřek. Hned po propuštění na jaře 1949 ho kontaktovali lidé z protikomunis­tického odboje, zda by pomohl osvobodit z Pankráce generála Kutlvašra. Souhlasil, a tím se zapojil do pokusu o převrat, který byl později komunisty pojmenován „Prokešův a Borkovcův puč“. Za účast v něm byl odsouzen k 16 letům vězení. V prosinci 1949 si bachaři z jáchymovského lágru Rovnost „trénovali“ na Kieslingerovi mlácení vězňů. Utrpěl přitom dlouhodobá vážná zranění a skončil na dva roky v nemocnici. V roce 1954 dostal milost ze zdravotních důvodů. Dodnes trpí zdravotními následky. „Ivan Kieslinger má neuvěřitelnou výdrž. Komunisté ho zavřeli hned v roce 1948 a dostal pouhých šest měsíců – to je trest, o kterém zkušení muklové říkají, že se dá ´odsedět na žiletkách´… Kieslinger se tehdy mohl tzv. poučit, mohl začít ´sekat latinu´a mít pokoj. Přesto se znovu pustil do odboje, a za to mu patří můj obdiv,“ říká scenárista Adam Drda. Režie Vítězslav Romanov, dramaturgie Jiří Sirotek, kamera Pavel Blažek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Byl jsem fackovací panák: v pátek 12. 6. na ČT2 od 10.05 hodin. Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatele­vize.cz/program