Hlavní navigace

Jak mohou návštěvníci chránit svoje digitální data během olympiády v Pekingu?

[Tisková zpráva] V dobách antických olympiád znali Řekové jediný typ trojského koně – toho, který využil Odysseus a jeho druhové při dobytí Tróje. Při nastávajících Olympijských hrách 2008 by si měli návštěvníci Pekingu obtěžkaní notebooky, mobily a smartphony dát pozor na jiného trojského koně: takového, který sice nepřivodí pád velkého města, ale může přes internet ukrást vaši identitu, bankovní informace nebo čísla kreditních karet a sociálního pojištění.

Sdílet

Podle analytiků může fakt, že čínská vláda striktně kontroluje využívání internetu, vést k pocitu falešného bezpečí a přesvědčení, že před útoky malwaru se není nutné chránit.

Realitou však je, že se Čína stále více potýká s problémy spojenými s viry, spamem, malwarem a krádežemi identity. Asie jako celek neustále ukrajuje z celkového množství infekcí a zmenšuje tak podíl Severní Ameriky – a to i přesto, že počet asijských internetových uživatelů je mnohem menší. Navzdory vládnímu tažení proti ilegálním internetovým kavárnám v několika posledních letech se těmto zařízením v různých čínských regionech a okresech stále docela dobře daří; a jen málo z nich se stará o bezpečnost svých návštěvníků.

Co tohle všechno znamená pro návštěvníky olympiády, kteří si například budou chtít zavolat z mobilního telefonu domů přes roaming? Nebo použít své notebooky k zaslání fotek přes internet svým přátelům a rodinám? Co mají dělat reportéři a fotografové, kteří potřebují online posílat své články a fotky tak, aby stihli uzávěrku? Bude aktualizace vašeho antiviru stačit? Jak používat Bluetooth? Na začátku tohoto měsíce se uživatelé čínské mobilní sítě stali terčem trojského koně, který se pokusil podloudně získat peníze od uživatelů telefonů se Symbianem Series 60.

Dave Perry z Trend Micro není jen bezpečnostní expert, ale také vášnivý cestovatel, který projezdí každý rok tisíce mil a radí:

Mírná bezpečnost

  1. Pro uložení důležitých dat používejte přenosná ukládací média.
  2. Všechna data včetně informací na přenosných médiích byste měli zálohovat.
  3. Před odjezdem aktualizujte firewally, systémy pro zjišťování průniků a antivirové aplikace.
  4. Každé zařízení, které nepotřebujete nebo nepoužíváte, byste měli vypnout.

Střední úroveň zabezpečení

  1. Používejte pouze informace, které nezbytně potřebujete k dosažení vašich cílů.
  2. Dokumenty by měly být duplikáty, nikoli originály.
  3. Důležitá data zašifrujte. Vzhledem k tomu, že bezdrátové sítě umožňují hackerům, aby se nabourali do pevných disků, nemohou cestovatelé počítat s tím, že na pevném disku budou jejich data v bezpečí.
  4. Digitální zařízení by nikdy neměla zůstat v hotelovém pokoji bez dohledu.
  5. Přenosná média si vždy berte s sebou.
  6. Notebooky nebo jiný hardware byste měli zamknout v hotelovém nebo pokojovém sejfu.

Silná úroveň zabezpečení

  1. Nepoužívejte bezplatné připojení bez šifrování
  2. Nikdy nevyřizujte pracovní úkoly z veřejných internetových kiosků.
  3. Po návratu domů si změňte všechna hesla.
  4. Během cesty byste si měli na notebooku aktivovat uživatelský účet s vyšším zabezpečením; normální účet až do návratu domů vůbec nepoužívejte.
  5. Před opětovným připojením notebooku do domácí nebo podnikové sítě byste měli tento dočasný účet opět vymazat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).