Hlavní navigace

Jak se stát princem?

[Tisková zpráva] V červnu oslaví princ William své pětadvacáté narozeniny. Jednoho dne, nedojde-li k nehodě či revoluci, se stane králem Vilémem Pátým, šedesátým pátým britským monarchou v rodové linii, jejíž počátek lze vystopovat již v době před víc než tisíci lety. Je připravován pro život zasvěcený protokolu a veřejné službě. Jeho budoucnost je přesně naplánována. Je to jeho výsadou, nikoli však svobodnou volbou. Jak je takový mladý muž připravován na to, aby se stal králem? Dozvíte se to v exkluzivním dvoudílném dokumentu britské BBC Princ William – jak se stát princem, který vysílá Česká televize na svém prvním programu v úterý 27.2 a 6. 3. od 20,00.

Sdílet

Princ Willliam Artur Philip Louis se narodil po třináctihodinovém porodu 21. června 1982 v St. Mary´s Hospital, Paddington v Londýně jako nejstarší syn následníka trůnu prince Charlese a princezny Diany. Je šedesátým pátým monarchou v rodové linii, jejíž počátek lze vystopovat v době před více než tisíci lety. Jeho budoucnost byla plánovaná a připravovaná do posledního detailu už od narození. Má spoustu peněz, ale bohužel taky neodvolatelné společenské závazky, kterému mu nikdy nedovolí, aby si dělal, co by chtěl.

Projít se jen tak po ulici nebo jít na nákup je pro něj zkrátka nemyslitelné. Historie a konvence ho uvěznily v pasti povinností a zodpovědnosti. Williamova výchova byla díky princezně Dianě průlomem v královské tradici. Charlese většinou vychovávaly chůvy. Diana toužila po tom, aby oba její synové byli vychovávání jinak. V případě Williama zcela odpadlo soukromé vzdělávání za zdmi královských paláců. V září 1985, kdy mu byly pouhé tři roky, začal princ navštěvovat Mrs Jane Mynor´s nursery school v západním Londýně. O dva roky později byl zapsán do londýnské Weatherby School, kde studoval do roku 1990. Už v té době projevoval neobvyklé konverzační schopnosti a velmi rychle se naučil pracovat s veřejností. Poté strávil pět let v Ludgrove School, načež následovalo studium na prestižní chlapecké škole v Etonu. Věnoval se zeměpisu, biologii a historii umění.

V roce 1997 tragicky umírá princezna Diana a oba její synové se ocitají v centru zájmu. V den matčina pohřbu Villiam definitivně dospěl. V nejsmutnější chvíli svého života se zachoval jako profesionál a ustál neskutečný tlak okolí. V následujícím období se věnuje studiu a straní se veřejnosti. V letech 2001 až 2005 studuje geografii na skotské univerzitě St. Andrew's. V prosinci 2006 se princ William oficiálně stává armádním úředníkem. Při této příležitosti byla uspořádána vojenská přehlídka, které přihlížela celá královská rodina včetně babičky, královny Alžběty II. Následník trůnu se po čtyřiačtyřiceti týdnech stal hlavou Modré kavalerie, která je známá také pod názvem Corneti.

Od Vánoc 2003 chodí William se svou spolužačkou ze skotské univerzity Kate Middleton. Princ se do ní zamiloval ve chvíli, když ji viděl předvádět spodní prádlo na dobročinné přehlídce. Veřejnost se o jejich vztahu dozvěděla poté, co byli oba vyfotografováni při lyžování ve švýcarském středisku Klosters. V královské rodině panuje všeobecná shoda, že Kate je pro druhého následníka trůnu v řadě ideální partnerkou. Společně již bydlí v londýnské královské rezidenci a proslýchá se, že svatba je na spadnutí. Důkazem je i kurz bookmakerů, kteří vidí Williamovu svatbu s Kate s jistotou dvě ku jedné. Kate a William by mohli stejně jako Diana a Charles dát světu svatbu století. Známý je už i první svatební dar – otec Charles věnuje svému prvorozenému synovi dům za pět milionů liber, což je v přepočtu něco přes dvě stě milionů korun.

William však není jen budoucí král. Je to především zbožňovaný idol žen a dívek po celém světě. Když se nechal ve čtrnácti letech vyfotografovat pro popový časopis, okamžitě se vyprodal celý náklad. Všichni v něm vidí jeho matku princeznu Dianu. Má její úsměv, její pleť i její vlasy. Stejně jako Diana se věnuje charitě. Je to zkrátka megastar. Jediná megastar, kterou britská královská rodina má. Za jak dlouho William zdědí trůn, je však zatím ve hvězdách. Unikátní dvoudílný dokumentární snímek ukazuje, čím vším si musel ve svém životě William projít a také jaké další překážky bude muset na své cestě ke trůnu v nejbližší budoucnosti zdolat.