Hlavní navigace

Jak se staví sen: Proměna u Rybových aneb Žijeme jak sardinky!

[Tisková zpráva] Cecílie Pokorná se přihlásila do soutěže Jak se staví sen za dceru Janu Rybovou (34). Ta bydlí s rodinou v panelákovém 2+kk: ona, manžel Roman (38) a syn Lukáš (16). V prvním kole se nezadařilo, ale poté se na ni usmálo štěstí v podobě výhry s magazínem Dům a bydlení, a tak překvapí své blízké.

Sdílet

Proměnou projde místnost v panelákovém bytě, která musí po dokončení splňovat řadu požadavků – zóna na kvalitní spaní, obývací část i úložné prostory. Přitom má rozměry 3,4×6,5 m! Před designéry Martou Eftimovskou a Petrem Siedlaczkem tak stojí skoro nesplnitelný úkol: nafouknout prostor, přinutit ho, aby sloužil hned k několika účelům. Problém, který nejspíš trápí desítky tisíc rodin žijících v panelákových bytech: naprosto nedostatečný prostor neposkytuje ani jednomu ze členů rodiny soukromí, neumožňuje ani dostatečně udržovat pořádek a už vůbec nedává šanci na jiné činnosti než přespávání! V tom bude tato proměna zcela revoluční.

Rekonstrukce se odehrává v panelovém domě přibližně z 50. let. „Dispozice je tedy časově i společensky daleko od současnosti,“ říká jeden z designérů Petr Siedlaczek. „Z časových, finančních, ale i ‚fyzikálních‘ důvodů se nepodaří místnosti rozvrhnout jinak ani prostředí bytu ‚otevřít‘, musíme přistoupit na rozměrové rozvržení obývacího pokoje.“ Zásahem designérů není možné zamezit veškerým příkořím vznikajícím touto situací, můžeme se snažit je pouze eliminovat.

Jak se designérům povedlo poprat se s nepřízní prostoru a jak se proměna bytu slučovala s představou majitelů? Sledujte pořad Jak se staví sen tuto neděli v 18.00 na Primě!