Hlavní navigace

Jak se vede, sousede?

[Tisková zpráva] Centrum publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava odstartuje v posledním říjnovém týdnu cyklus o lidech, kteří jsou nabiti energií, perou se s osudem, srší elánem, daří se jim vymýšlet stále něco nového a na otázku z názvu pořadu Jak se vede, sousede? bez váhání odpoví: dobře, skvěle, výborně, aniž by to byla póza či přetvářka. Jejich příklady pak mohou být inspirací pro ty, kteří ještě nenašli recept na spokojený život a častěji spíš propadají skepsi či nedůvěře v budoucnost.

Sdílet

Pořad kombinující talk show a se zábavnou publicistikou moderuje Pavel Nový. Jeho tvůrci se vypravili do celé republiky, aby natočili příběhy obyčejných lidí, kteří přinášejí pozitivní, vlídné a zábavné sdělení o tom, že se dá život žít i v této složité době naplno, smysluplně a někdy i zábavně.

Sledujte od 26. října 2010 vždy v úterý na ČT1 ve 20:00 hodin

I tehdy, kdy to není tak úplně pravda, říkáme, že se nám nedaří a že nejsme spokojeni se svým životem. Když se v naší blízkosti objeví někdo takový, kdo srší elánem a radostí, nevěříme mu a občas i závidíme. Nechceme vám tvrdit, že všechno, co tvoří náš současný život, je v pořádku. Rádi bychom vás ale seznámili s lidmi, kteří mají neobyčejné nápady, zájmy a energii, kterou mohou inspirovat i ostatní. Televizní diváky chceme vyburcovat, aby si víc všímali příznivých vzorů a pozitivně naladěných lidí kolem sebe.

Všechny ty, které jsme natočili v jejich prostředí, zveme následně do studia. Všichni mají koníčka (a mnohdy ne jen jednoho), kterému se plně věnují. Stává se jim také, že na základě své celoživotní záliby nově vystavěli svou existenci. Jejich bližní i sousedé je obdivují a vnímají jako lidi, kteří dovedou inspirovat a obohatit život druhým, jsou výjimeční a při tom zůstávají víceméně neznámí.

Prostřednictvím našeho pořadu se například setkáte s člověkem, který pěstuje čarověníky (zakrslé stromky), ve svém pokročilém věku je v úžasné kondici a šplhá do korun stromů, kde lze tyto genetické mutace nalézt. Bydlí v jednom z ostravských obvodů, působil jako dramaturg v Krátkém filmu, v Českém rozhlase, ale i v dělnických profesích, ale dnes je jeho hlavním tématem právě pěstování čarověníků a kultivace jedinečné zahrady.

Ze Slavkova je bývalý „železný muž“, který získal repliku dřevěné drezíny (kola z roku 1813), na němž se jezdí jen prostřednictvím střídavého odrazu oběma nohama. Vzbuzuje údiv mezi spoluobčany, ale i úctu za řadu rekordních výkonů na tomto prapodivném stroji.

Kořenářka z Valašska zná medicínu na každý neduh. Má samozřejmě zcela současnou profesi, ale udržuje tradici zděděnou po babičkách, a tak ji vyhledávají lidé ze široka-daleka.

Chovatelka dog ze Dvora Králové bývala kdysi slušně etablovaná manažerka obchodu. Její úžasní psi ji ale přetáhli na svou stranu. Dnes žije na venkově a její životní styl se zásadně proměnil.

Do studia přijde i lékař, který kdysi emigroval do Švédska, léčil také královskou rodinu a byl velmi úspěšný. Jen tak pro radost si tam ze Švédů založil cimbálovku, která hrála české a moravské písničky. Na důchod se vrátil zpátky domů a založil novou cimbálovou kapelu, tentokrát českou, která ovšem umí i švédské lidové.

Těšit se můžete na úspěšného podnikatele, jehož největší zálibou je vykupovat a rekonstruovat staré domy (často i historicky cenné), a tak k jeho chloubám patří nejen opravené dřevěnice pod Beskydami, ale i stará a totálně zničená vodní tvrz nedaleko Ostravy, kterou vnímá jako velkou výzvu do budoucna.

Evangelický farář pocházející z Husince obohacuje naši paletu neobyčejných lidí o další aktivity. Tento tramp a milovník železnic, vybudoval na Šumavě starou historickou trať, která propojuje Česko s Německem a přitahuje cestovatele z širokého okolí.

Jiný chlapík, tentokrát středoškolský profesor, který učí češtinu a hudební výchovu, si zpestřuje život vymýšlením různých her. On je původcem míčové hry zvané goalingo, která se prosazuje nejen u nás, ale i v zahraničí.

Když už jsme zmínili trempink, nemůžeme zapomenout na kovboje, který vybudoval westernové městečko, nebo na českého Elvise, údajně jednoho z nejlepších…

Máte výjimečného souseda? Umí to, co nikdo jiný? Chcete, aby o něm věděli i ostatní? Pochlubte se svým sousedem! Pište a volejte!

Nejlépe na e-mail sousedi@ceska­televize.cz nebo na telefonní číslo: +420 596 201 269.

Je jen zoufale málo dobrých zpráv, stejně tak jsou médii vesměs opomíjeni v tom nejlepším slova smyslu obyčejní lidé, kteří odmítají nechat se zlomit všeobecnou skleslostí a malověrností. A tak náš nový pořad přichází s příběhy těch, kteří se perou s osudem a s nebývalou vervou se jim daří vymýšlet stále něco nového, neboť dokáží jít za svým snem a naplnit ho.

V každém díle se objeví tři příběhy zajímavých lidí. Mezi svými sousedy v místě, kde bydlí, platí za ty, kteří svým působením obohacují život svých bližních a vnášejí do všední každodennosti řadu nových impulsů. Hlavní aktéři každého minipříběhu budou poté hosty Pavla Nového ve studiu a v publiku budou i jejich příbuzní, známí či sousedé. I hosté sami nás pak pošlou za dalšími podobnými nadšenci či pábiteli, neboť tito lidé o sobě většinou vzájemně dobře vědí.

Smyslem pořadu je přinášet pozitivní, vlídné a zábavné sdělení o tom, že se dá život i v této složité době žít naplno, smysluplně a často s potřebným humorem. Ovšem nejen to – každý z hostů bude mít předtočenou pohlednici z místa, odkud pochází a kam by rád pozval kohokoliv z televizních diváků. Dozvíme se tak, na co jsou tihle obyčejně neobyčejní lidé ve svém regionu pyšní a co určitě stojí za to navštívit.