Hlavní navigace

Jak se žije Romům v naší společnosti? – Experiment ČT 20. 6.

[Tisková zpráva] Dva dny žít jako Rom v současném Česku zkusí Michal Kavalčík, představitel Roma ze divadelní verze slavného muzikálu Cikáni jdou do nebe. Sledujte Věčnou cestu, nový Experiment ČT, v sobotu 20. června na ČT1 od 17:20 hodin.

Sdílet

Divadelní adaptace filmu Cikáni jdou do nebe plní hlediště známého pražského divadla. Ve stejnou dobu se ale v jiné části země odehraje brutální a promyšlený útok na nevinnou romskou rodinu. Jak se něco takového může stát? Jsme vůbec tak tolerantní a mírumilovný národ, za který se pokládáme? Jaký máme vztah k Romům? Bereme je jako sobě rovné? A jak se současným Romům v naší společnosti žije?

Na tyto otázky bude dvacátý pátý díl nového vzdělávacího cyklu ČT Experiment hledat odpověď trochu netradičním a ryze experimentálním způsobem. Představitel Roma, herec, tanečník a zpěvák Michal Kavalčík zkusí žít dva dny jako Rom v současném Česku. Jak mu to půjde a jaké budou jeho autentické zkušenosti? „Nemůžu s určitostí říci, že jsem se setkal se skrytým rasismem. Nicméně mne potkalo několik nepříjemných situací, které zřejmě nebyly jen náhodou,“ prozrazuje Michal Kavalčík své bezprostřední pocity.

Rádcem mu bude známý fotograf romsko-židovského původu, Jan Josef Horváth. Zabývá se fotografováním menšin žijících u nás a svojí výstavou Romové dnes jako před staletími přinesl nebývalou výpověď o romské menšině.

Repríza pořadu: pátek 26. 6. na ČT2 od 09:35 hodin
Více informací: www.ceskatele­vize.cz/experi­ment

Nový vzdělávací cyklus České televize Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči. Jde o zahraniční licenci společnosti Distraction. Pořad poprvé vysílala Novozélandská televize (TVNZ), později byl vysílán v několika zemích.

Česká společnost je stále velmi nedůvěřivá, někdy dokonce přímo nepřátelská vůči těm, kteří jsou z nějakého důvodu jiní. Může jít o jinou barvou pleti, o jinou národnost, zdravotní handicap apod. Může ale jít třeba jen o lidi evidentně sociálně slabší, o seniory či lidi obtížně komunikující. Česká populace totiž trpí dosti rozšířenými stereotypy, podle kterých hodnotí svět kolem sebe a neznámé lidi, na které narazí. A pokud se již někdo, kdo je odlišný nebo postižený, setká se vstřícností a ochotou pomoci, tak málokdo z jeho okolí ví, jak se k němu má a může chovat a co dotyčný opravdu potřebuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).