Hlavní navigace

Jaká je hluchoslepota? Ticho ve tmě – Pavel Soukup v Experimentu ČT – 27. 6.

[Tisková zpráva] Herec a dabér Pavel Soukup se zkusí obejít bez dvou základních smyslů. Jaké je žít jako hluchoslepotý? Sledujte Ticho ve tmě, nový Experiment ČT, v sobotu 27. června na ČT1 od 17:20 hodin.

Sdílet

Všichni jsme zvyklí na užívání našich základních smyslů. Usnadňují nám orientaci, umožňují vjemy, dodávají rozměr našim pocitům. Dvacátý šestý díl nového vzdělávacího cyklu Experiment zavede známou osobnost do situace, kdy o dva z nich přijde. Co všechno to obnáší? Jaké překážky staví hluchoslepota člověku do cesty, a jak se dají zvládnout? To se pokusí zjistit herec Pavel Soukup. Jeho profese je na sluchu a zraku závislá. Proto si ověří, jak by bez nich obstál. Jak na něj zapůsobí okolí? A jak si dokáže poradit i v běžných denních situacích?

„Ty dva dny jsem přežil jenom proto, že jsem věděl, že je to „jenom jako“. Kdyby to bylo skutečné, tak je to neuvěřitelná rána. Svoji práci bych samozřejmě vůbec dělat nemohl, asi bych psal. Umím všema deseti i po slepu," prozrazuje své bezprostřední pocity Pavel Soukup. Více informací: http://www.ces­katelevize.cz/ex­periment

Nový vzdělávací cyklus České televize Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči. Jde o zahraniční licenci společnosti Distraction. Pořad poprvé vysílala Novozélandská televize (TVNZ), později byl vysílán v několika zemích.

Česká společnost je stále velmi nedůvěřivá, někdy dokonce přímo nepřátelská vůči těm, kteří jsou z nějakého důvodu jiní. Může jít o jinou barvou pleti, o jinou národnost, zdravotní handicap apod. Může ale jít třeba jen o lidi evidentně sociálně slabší, o seniory či lidi obtížně komunikující. Česká populace totiž trpí dosti rozšířenými stereotypy, podle kterých hodnotí svět kolem sebe a neznámé lidi, na které narazí. A pokud se již někdo, kdo je odlišný nebo postižený, setká se vstřícností a ochotou pomoci, tak málokdo z jeho okolí ví, jak se k němu má a může chovat a co dotyčný opravdu potřebuje.