Hlavní navigace

Jako kůl v plotě - 20 let svobody na ČT24

[Tisková zpráva] V současnosti už zlidovělému Jakešově projevu na Červeném hrádku se bude věnovat v pátek 17. července od 20.05 hod. pořad Jako kůl v plotě na zpravodajské ČT24.

Sdílet

Ke konci komunistického režimu v Československu určitou měrou přispěl i legendární projev tehdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše na Červeném Hrádku, od nějž uplyne 17. července dvacet let. Vystoupení, v němž padl mj. i „slavný“ výrok „… a ne prostě, aby my jsme tam byli sami jak kůl v plotě“, je tématem dalšího pořadu ČT24, vysílaného v rámci speciálního projektu 20 let svobody, který mapuje nejdůležitější okamžiky roku 1989.

Jak se podařilo zachránit kazetu s projevem Jakeše, se zeptáme přímo muže, který ji takzvaně vynesl. A proč to všude kolem nás vřelo a v Československu jako by všichni po Několika větách odjeli na chalupy? Jakub Železný se bude ptát Jana Rumla, Martina Štěpánka či historika Petra Blažka. Jaký dopad měl projev o kůlu v plotě na společnost a proč tak zlidověl – otázky pro psychiatra Cyrila Höschla. V pátek 20.05 hod. – 21.00 hod. na ČT24 (repríza pak v sobotu od 21:00 a v neděli od 20:05 na čt24).