Hlavní navigace

Patnáct let ve stodole – Jan Pecka v cyklu Neznámí hrdinové – 10. 1.

[Tisková zpráva] Jan Pecka schovával na rodinném statku ve středních Čechách patnáct let člověka, po němž pátrala Státní bezpečnost. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 10. 1. na ČT2 od 21:10 hodin.

Sdílet

Na podzim roku 1951 se na statku rodiny Peckových v malé vesnici Zadní Chlum na Sedlčansku objevil jejich známý a přivedl mladého muže, kterého Peckovi předtím nikdy neviděli. Mladík se jmenoval Václav Jakeš. Peckovým sdělil, že je na útěku před Státní bezpečností. Měl v plánu dostat se na Západ a v tuto chvíli sháněl dočasný úkryt. Nakonec se u svých zachránců skrýval patnáct let.

Peckovi se totiž zachovali statečně, neobvyklou návštěvu neoznámili úřadům a chlapce neposlali pryč ani v době, kdy v kraji vrcholila komunistická perzekuce. Řídili se přitom prostou křesťanskou zásadou o samozřejmé povinnosti člověka pomoci bližnímu svému, který se ocitl v nouzi. S tím souviselo i jejich přesvědčení o tom, že když už se někomu jednou pomáhá, tak se mu potom nesmí vrazit kudla do zad. „Právě proto jsou pro mne Peckovi hrdinové. Uprostřed absurdního bolševismu, v němž se udávání považovalo málem za konvenci, si počínali jako normální lidé,“ říká autor námětu a scenárista Adam Drda.

Režie Vítězslav Romanov, kamera Pavel Blažek, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Patnáct let ve stodole: na ČT2 13. 1. v 01:50 (po půlnoci) na ČT24 15. 1. v 03:57 (po půlnoci)

www.ceskatele­vize.cz/program