Hlavní navigace

Číhošťský svědek Jan Zmrhal v cyklu Neznámí hrdinové – 28. 3. na ČT2

[Tisková zpráva] Jan Zmrhal je posledním svědkem a zároveň obětí v kauze tzv. číhošťského zázraku. Byl blízkým spolupracovníkem utýraného faráře Josefa Toufara. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 28. března od 21:15 hodin na ČT2.

Sdílet

Jan Zmrhal byl sekretářem číhošťského faráře Josefa Toufara. Podivuhodný příběh obou mužů začal o 3. adventní neděli v roce 1949, kdy během mše svaté sloužené knězem Josefem Toufarem v číhošťském kostelíku došlo k vychýlení kříže nad svatostánkem na hlavním oltáři. Stejný jev se opakoval ještě na Boží hod vánoční. Místní lidé začali spontánně hovořit o zázraku, což mělo za následek kruté represe Státní bezpečnosti. Oba muži byli v roce 1950 v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem zatčeni a drženi ve vazbě v rámci připravovaného monstrprocesu s římskokatolickými hodnostáři a členy církevních řádů. Josef Toufar byl obviněn z zinscenování zázraku a surově týrán. Měl také vystoupit v komunistickém propagandistickém filmu Běda těm, skrze něž přichází pohoršení, na jehož natáčení dohlížela StB. Bestiálně vyslýchaný kněz však nebyl schopen vystoupit na kazatelnu a nakonec na následky týrání zemřel.

Toufarův sekretář Jan Zmrhal byl bezmála rok nezákonně vezněn bez soudního rozhodnutí ve věznicích Valdice a Ruzyně. Podmínkou jeho dalšího studia bohosloví po propuštění z vězení byla spolupráce s StB. Nepodepsal a nastoupil jako technický úředník do továrny Kovofiniš v Ledči nad Sázavou. Vzápětí byl ale povolán k výkonu základní vojenské služby k útvaru PTP do Ostravsko-karvinských dolů. Zde pracoval tři roky jako voják a potom ještě jeden rok jako brigádník. Od roku 1955 byl zaměstnán u různých zemědělských podniků jako strojní technik.

„Jan Zmrhal je poslední žijící obětí číhošťského případu. Se zájmem jsme se proto zaposlouchali do jeho vzpomínek na pátera Josefa Toufara a sledovali dramatický vývoj událostí, které souvisely nejprve s nenápadným pohybem kříže v kostelíku na Vysočině, ale nakonec přinesly tragické rozuzlení provázené estébáckou hysterií,“ říká autor námětu a režisér Jiří Fiedor.

Kamera Jaromír Kačer, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).