Hlavní navigace

Janek Kroupa získal cenu Nadace Českého literárního fondu

[Tisková zpráva] Nadace Českého literárního fondu každoročně uděluje Výroční ceny za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Jednu z nich letos získal reportér pořadu Na vlastní oči Janek Kroupa.

Sdílet

Praha 24. května 2007 – Na Staré radnici v Havlíčkově Brodě byly dnes ve 14 hodin rozděleny Novinářské ceny, které každoročně uděluje Nadace Českého literárního fondu. Jednu z nich, Novinářskou křepelku, určenou pro žurnalisty do 33 let, dostal reportér pořadu Na vlastní oči Janek Kroupa z TV Nova. Porota ve složení Jana Šmídová, Ivan Hoffman, Adam Komers, Jan Lukeš, Martina Riebauerová a Michal Růžička se rozhodla ocenit Kroupův významný přínos televizní investigativní žurnalistice, a to zejména při zpracování tzv. budišovské kauzy. „Mám z toho velkou radost, protože tato cena je jedinou novinářskou cenou, která se uděluje v České republice pravidelně, a je to v její historii poprvé, kdy ji získal novinář z komerční televize,“ říká ředitel zpravodajství a publicistiky TV Nova Martin Ondráček.

Publicistický pořad Na vlastní oči je jedním z nejúspěšnějších relací TV Nova. Jeho reportéři se v něm zabývají zásadními společenskými a politickými kauzami, vracejí se k nedořešeným kriminálním případům, hledají pozadí nevysvětlitelných záhad a upozorňují na zajímavé lidské osudy. Reportáže mapují změny v naší společnosti. Vracejí se i k neotevřeným kapitolám naší historie, nelítostně se ptají po pravdě. I po pravdě, která je bolestná. Díky novým metodám investigativní žurnalistiky, které byly právě poprvé použity v mapování tzv. budišovské kauzy, se reportérům podařilo napomoci k zatčení osob, které připravovaly násilné trestné činy. Při sledování podezřelých aktivit těchto osob tehdy zdokumentovali závažná fakta o přípravě zločinu, která poté předali Policii ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).