Hlavní navigace

ČT2: Její fotka obletěla svět – Jarmila Bělíková v cyklu Neznámí hrdinové – 11. 1.

[Tisková zpráva] Jarmila Bělíková podepsala Chartu 77, přišla o práci psycholožky a směla pracovat jen jako uklízečka. Vypráví o ní nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 11. ledna 2010 na ČT2 od 21:00 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Její fotka obletěla svět.

Jarmila Bělíková působila po studiích jako klinická psycholožka v Psychiatrické léčebně v Želivi, kde se věnovala ženám alkoholičkám. V 70. letech se přestěhovala do Prahy, kde pracovala jako sociální kurátorka. Chartu 77 podepsala v 29 letech jako jedna z prvních. Komunistická mašinérie se dala do pohybu a ona byla brzy z práce propuštěna. Nevzalo jí to ale chuť dál se angažovat v oblasti disentu. Nechala se zaměstnat jako uklízečka a podílela se na práci Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) společně například s Václavem Malým, Andrejem Stankovičem a Petruškou Šustrovou. Při procesu v roce 1979 byla spolu s dalšími členy VONS zatčena. Strávila sedm měsíců ve vyšetřovací vazbě. Propustili ji s tím, že důvody vazby pominuly. Obvinění proti ní bylo ale odvoláno až koncem revolučního roku 1989. Po roce 1990 se vrátila ke své psychoterapeutické praxi. Za své statečné postoje dostala ocenění od prezidenta Václava Havla.

„Jarmilku Bělíkovou jsem vždy vnímala a obdivovala jako statečnou, silnou a nesmírně veselou ženu. Jsem moc ráda, že se mi povedlo natočit její portrét, protože ona je skutečná hrdinka, i když se tomu brání. V době natáčení byla bohužel nemocná. Pevně věřím tomu, že se zase uzdraví, že i tu nemoc zvládne se stejnou lehkostí jako ostatní těžké situace v jejím životě," říká scenáristka a režisérka Monika Elšíková. Kamera Jaromír Kačer, dramaturgie Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Repríza dokumentu Její fotka obletěla svět: na ČT2: pátek 15. 1. od 10:00 hod., na ČT24: neděle 17. 1. od 07:32 hod.