S cílem podpořit rozvoj služeb informační společnosti, které digitální technologie přináší, se ministři členských států Evropské unie zavázali k co nejrychlejšímu ukončení analogového televizního vysílání a zahájili debatu o využití uvolněných frekvencí. Po přepnutí z analogové na digitální technologii vysílání bude totiž zapotřebí třikrát až šestkrát menší rádiové spektrum a předpokládá se, že 300 až 375 MHz aktuálního množství přiřazeného pozemnímu vysílání bude možné uvolnit a nově zpřístupnit. Evropská komise přitom navrhuje využít část tohoto „získaného spektra“ pro nové, celoevropské služby například mobilních operátorů.
Česká republika je na digitální technologii po technické stránce připravena, chybějí ale jasná pravidla, kterými by se proces přechodu od analogového k digitálnímu televiznímu vysílání řídil. Ministerstvo informatiky taková pravidla i záruky pro stávající vysílatele vtělilo do návrhu novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Návrh novely je od února tohoto roku projednáván Poslaneckou sněmovnou, v současné době zbývá vyřešit poslední sporný bod: licenci TV Prima a její případné „očištění“ od regionálního vysílání.
Jednání v Bruselu bylo nejdůležitějším setkání evropských ministrů telekomunikací pod britským předsednictvím, které probíhá na pozadí vyhodnocování legislativy platné pro oblast telekomunikací a přípravy nové strategie Evropské unie pro celou oblast informačních technologií. Jednání Rady ministrů se zabývalo také následujícími otázkami:
- revize pravidel regulace trhu elektronických komunikací
Co se týče změn v oblasti regulace trhu elektronických komunikací, zastává Česká republika stejně jako řada dalších členských států názor, že je potřeba zjednodušit proces analýz relevantních trhů tak, aby administrativa s analýzami spojená zbytečně nezatěžovala ani stát ani operátory, a aby rozhodnutí regulátora bylo možné včas a efektivně uplatňovat.
- problematika eAccessibility – přístup osob se zdravotním postižením a seniorů k informačním a komunikačním technologiím
V diskusi na téma eAccessibility se Česká republika přihlásila k navrženým závěrům Rady, podle kterých je potřeba zohledňovat parametry přístupnosti při zadávání veřejných zakázek a podporovat vznik jednotných standardů. Téma eAccessibility je totiž velmi aktuální: zdravotně postižení tvoří 15 % obyvatel Evropské unie, plných 60 % postižených v produktivním věku je však bez práce.