Hlavní navigace

Jednání technické skupiny pro implementaci nařízení vlády o technickém plánu přechodu na digitální vysílání na ČTÚ

[Tisková zpráva] Dne 13. listopadu 2008 se v sídle ČTÚ uskutečnila další schůzka zástupců provozovatelů vysílání, operátorů vysílacích sítí a pracovníků Českého telekomunikačního úřadu, na které byla projednávána aktuální problematika přechodu na digitální televizní vysílání.

Sdílet

Hlavním bodem jednání, které řídil předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák, bylo vyhodnocení změn provedených k 31. říjnu tohoto roku, kdy došlo k přechodu programů České televize z vysílací sítě 2 do vysílací sítě 1 (Praha, Brno, Ostrava, Domažlice, Ústí nad Labem), ukončení analogového televizního vysílání programu ČT2 z některých vysílačů (Ústí nad Labem, Praha − město, Cheb, Plzeň) a v neposlední řadě i rozšíření vysílací sítě 2 v lokalitách (Praha, Plzeň, Chomutov). V průběhu jednání bylo konstatováno, že z dosavadních výsledků lze přechod hodnotit jako úspěšný, protože nedošlo k žádným zásadním výpadkům v možnosti příjmu televizního vysílání jednotlivých programu, ačkoliv zejména v prvních dnech bylo nutno řešit některé technické problémy, které byly příčinou některých nedostatků (nepřítomnost EPG apod.).

Provedený přechod současně potvrdil, že veřejnost má obecně velmi dobré povědomí o problematice digitalizace televizního vysílání, ale informační kampaň je nutno více směřovat k řešení konkrétních problémů, resp. návodům jak odstranit některé technické problémy, se kterými se jednotlivé domácnosti v průběhu procesu mohou setkat. Pozornost je nutno také věnovat problematice úpravy společných televizních antén, včetně výkladu zákona o elektronických komunikacích ve smyslu plnění povinností, které tento zákon ukládá majitelům domů a bytů. S ohledem na skutečnost, že dosud nebylo zřízeno centrální pracoviště, je možno případné potíže s příjmem digitálního vysílání nahlásit na „ohlašovnu poruch digitálního vysílání“, kterou na svých internetových stránkách zřídila České televize (http://www.ces­katelevize.cz/spe­cialy/digict/ka­pitola70.htm).

Operátoři jednotlivých vysílacích sítí na závěr potvrdili, že jsou do konce roku připraveni uvést do provozu zbývající digitální vysílače v termínech, které deklarovali již dříve.

Na toto jednání navázalo další zasedání Technické skupiny zřízené v rámci Národní koordinační skupiny, které se zabývalo v návaznosti na výše uvedenou problematiku otázkami spojenými s technickým řešením potřebných úprav společných televizních antén i individuálních přijímacích zařízení. Za tímto účelem bude v nejbližší době aktualizováno a doplněno již dříve vydané doporučení Technické skupiny NKS k úpravě společných antén.

Technická skupina též pokračovala v přípravě dokumentu, který shrnuje minimální technické požadavky na přijímací zařízení pro DVB-T vysílání (D-Book).

Po zapracování navrhovaných úprav budou uvedené dokumenty Technické skupiny poskytnuty Národní koordinační skupině k dalšímu využití.

Jedním ze závěrů jednání obou skupin na ČTÚ je také návrh pro NKS k brzkému společnému jednání s týmem NKS, připravujícím informační kampaň k procesu přechodu. Na takovém jednání by bylo možno operativně předat a diskutovat zkušenosti a náměty, vyplývající z dosavadního vyhodnocení digitalizace televizního vysílání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).