Hlavní navigace

Posledních 24 hodin – Jim Morrison: 18. 7. na ČT1 a ČT HD

[Tisková zpráva] Frontman legendární kapely The Doors Jim Morrison zemřel 2. července 1971. Co se odehrálo poslední den jeho života, než se předávkoval heroinem? Další díl kanadské série rekonstruující úmrtí slavných osobností Posledních 24 hodin – Jim Morrison v pondělí 18. 7. ve 21:45 hodin na ČT1 a ve vysokém rozlišení na ČT HD.

Sdílet

Jim Morrison patřil na sklonku 60. let k nejznámějším zpěvákům světa. Byl to krásný mladý muž a slečny po něm šílely. Psal hudební texty s posláním, což jej bavilo víc, než zpěv a popularita. Toužil se stát uznávaným básníkem. Jako kluk studoval filmovou fakultu, čímž těžce zklamal svého despotického otce. Roztržka byla tak hluboká, až Jim někdy předstíral, že jeho rodiče již nežijí. Zazářil s kapelou The Doors, v níž později panovalo nepříjemné napětí, zda jsou to ještě Doors se zpěvákem Morissonem nebo hvězda Morrison se skupinou Doors. Trable ve vztazích, v kapele i v tvorbě se naučil rozpouštět v pivu a tvrdém alkoholu. Se skupinou vydali několik velmi úspěšných desek a absolvovali mnoho koncertních turné. Když ale na některých z posledních vystoupení Jim místo zpěvu zběsile ničil podium, nebo se pokoušel obnažovat, bylo z toho policejní vyšetřování a dokonce odsouzení k nuceným pracím. Jim se bál těchto následků a rozhodl se, že najde cestu zpět na místě, kde ho zná jen málokdo. Na jaře 1971 odjel se svou dívkou Pamelou Coursonovou do Paříže a pronajal si byt v židovské čtvrti plné bohémů. 2. července však Pamela, která pravidelně užívala heroin, nabídla dávku i svému příteli. Jim, jenž byl ve svých 27 letech zdecimovaný alkoholem, nápor další drogy nevydržel. Pochovali jej na slavném hřbitově Pére Lachaise vedle básníků, které miloval. Někteří fanoušci však dodnes věří spiklenecké teorii, že svůj konec jen zinscenoval…

Posledních 24 hodin – Jim Morrison uvede ČT1 v pondělí 18. července od 21:45 hodin. V tuto dobu bude možné sledovat dokument ve vysokém rozlišení na ČT HD (podrobnosti o příjmu ČT HD na www.digict.cz v rubrice ČT HD: Česká televize ve vysokém rozlišení).

Byl to jen další den jejich života. Nikdo z nich ještě netušil, že je poslední. S kým mluvili, co dělali a proč jeho život tak náhle skončil? Padesátiminutové snímky mapují poslední hodiny života světově známých osobností. Unikátní série pokračuje na Jedničce vždy v pondělí po pořadu Reportéři ČT. Tvůrci dokumentů sestavili mozaiky ze střípků událostí, které se odehrály těsně před tím, než slavní lidé opustili tento svět nepřirozenou smrtí. Autoři cyklu vypátrali v dostupných archivech mimo jiné i autentické audio záznamy, získali výpovědi přátel a svědků klíčových okamžiků. Tam, kde to bylo nezbytné, pracovali s dokumentární rekonstrukcí a dramatizací. Výsledkem je chronologie Posledních 24 hodin života vybraných celebrit. Hodinu po hodině sleduje, co předcházelo smrti ikon módního či hudebního showbyznysu a dalších známých osobností.