Hlavní navigace

Vypovězen k nočnímu azylu – Jiří Chmel v cyklu Neznámí hrdinové – 13. 6.

[Tisková zpráva] Jiří Chmel (1954) patřil v sedmdesátých letech minulého století k tzv. severočeskému undergroundu. Po politické perzekuci a následném vystěhování do Rakouska založil ve Vídni český kulturní klub Nachtasyl. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 13. 6. na ČT2 od 21:00 hodin.

Sdílet

Jiří Chmel jezdil na koncerty Plastic People a DG 307 a rozšiřoval jejich nahrávky. Byl jedním ze zakladatelů pověstné komuny v Nové Vísce u Chomutova, kterou Státní bezpečnost v roce 1979 rozprášila. V roce 1977 se na jeho statku v Korozlukách u Mostu konal večírek, kde se podepisovalo prohlášení Charty 77. Prostřednictvím svých agentů se o tom dozvěděla StB, Jiří Chmel byl vzat do vazby a následně odsouzen pro trestný čin pobuřování k osmnácti měsícům vězení.

Po návratu z vězení se oženil s dcerou herečky Štěpánky Haničincové. Po neustálých perzekucích ze strany tajné policie v roce 1983 požádal o vystěhování do Rakouska. Ve Vídni pak založil klub Nachtasyl, centrum české kultury, kde se scházeli čeští exulanti a emigranti. Nacházeli tu prostor pro diskuse a výměny názorů, přednášky, výstavy, koncerty, divadelní představení a další akce.

„Příběh Jiřího Chmela v sobě odráží svědectví o perzekucích komunistického totalitního státu, v němž byli lidé vyhazováni z práce, podrobování výslechům na Státní bezpečnosti, nuceni k vystěhování ze země. Rovněž byli zavíráni do vězení za to, že poslouchali hudbu, která se jim líbila a také proto, že podpisem pod prohlášením Charty 77 požadovali, aby u nás byla dodržována lidská práva. Podobných šílených příkladů by se dalo najít mnohem více, taková byla doba, nedávná skutečnost, z dnešní pohledu již téměř nepředstavitelná,“ říká režisér Jiří Fiedor.

Námět a režie Jiří Fiedor, kamera Jaromír Kačer, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Vypovězen k nočnímu azylu na ČT2: 14. 6. ve 13:10 hod.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).