Hlavní navigace

Libuše mlčí – Jiří Potůček v cyklu Neznámí hrdinové – 11.10.

[Tisková zpráva] Jiří Potůček patřil k nejstatečnějším mužům českého protinacistického odboje a v boji proti okupantům položil svůj život za svobodu vlasti. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 11. října na ČT2 od 21:30 hodin.

Sdílet

Četař Jiří Potůček byl příslušníkem československé zahraniční armády v Anglii. Stal se radiotelegrafistou výsadkové skupiny Silver A, která byla vysazena 28. prosince 1941 nad územím Protektorátu Čechy a Morava, aby zajistila rádiové spojení s londýnskou exilovou vládou a informovala o poměrech na okupovaném území. K tomuto účelu byla vybavena vysílačkou s krycím názvem Libuše. Radiotelegrafista Potůček navázal spojení s Londýnem 15. ledna 1942 z lomu Hluboká u Miřetic. Protože hrozilo zaměření vysílačky, byla postupně přesouvána do rybářské výzkumné stanice na sádkách u Lázní Bohdaneč, mlýna v Ležákách a školy v Bohdašíně u Červeného Kostelce.

Za heydrichiády 18. června 1942 přišel při obléhání cyrilometodějského kostela v Praze o život zástupce velitele Silveru A Josef Valčík a při zatýkání gestapa na Pardubicku postihl stejný osud i velitele desantu nadporučíka Alfréda Bartoše. Osamělý radista skupiny se přesunul do Bohdašína, odkud vysílal až do 26. června. O čtyři dny později obklíčilo v obci Končiny Jiřího Potůčka gestapo, ale podařilo se mu prostřílet a uprchnout. Po marném hledání dočasného úkrytu, kdy totálně vyčerpaný usnul ve křoví, byl objeven a ve spánku zastřelen protektorátním četníkem. Operace Silver A byla i přes toto tragické rozuzlení jednou z nejúspěšnějších akcí organizovaných Londýnem.

„Jiří Potůček bývá poněkud opomíjen, protože jeho činy bývají uváděny jako okrajová součást velkého dramatu kolem atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ve skutečnosti to byl nefalšovaný hrdina a zůstává velkou postavou českého odboje,“ říká autor námětu Libor Pařízek.

Scénář Daniela Kučerová, režie Josef Dlouhý, kamera Jan Osten, dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí výroby Hana Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu na ČT2 15. 10. v 10:00 hodin a na ČT4 17. 10. v 07:32 hod.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).