Hlavní navigace

Říkali mu Velký Josef – Josef Šandera v cyklu Neznámí hrdinové – 30. 5.

[Tisková zpráva] Přezdívka Velký Josef patřila veliteli paravýsadku Barium Josefu Šanderovi. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 30. května na ČT2 od 21:00 hod.

Sdílet

Nadporučík Josef Šandera (1912–1945) jako absolvent Vojenské akademie opustil v prosinci 1939 protektorát. Složitou cestou se dostal do Francie a po jejím pádu odešel do Velké Británie, kde v roce 1941 absolvoval náročné výsadkové kurzy. Po vysazení paraskupiny Barium v dubnu 1944 ve východních Čechách důsledně plnil všechny svěřené úkoly, ačkoliv se o nacistickou hantýrkou nazývané „padákové agenty“ už intenzivně zajímalo hradecké i pražské gestapo. Předával do Londýna zprávy o vojenské, hospodářské a společenské situaci, spolupracoval s odbojovými skupinami a připravoval povstání.

Za pomoci konfidentů nakonec gestapáci Šanderovu skupinu odhalili. Na úkryt parašutistů udeřili 16. ledna 1945 v usedlosti rodiny Žabkových v Žamberku. Členové skupiny byli vyzváni, aby se vzdali, jinak budou vypáleny všechny okolní domy a obyvatelé postříleni. Josef Šandera vystoupil z úkrytu a pokusil se zastřelit, rána však nebyla smrtelná. Byl převezen do nemocnice v Hradci Králové, kde v březnu 1945 zemřel.

„V době, kdy se Josef Šandera ve Velké Británii velmi cílevědomě a tvrdě připravoval na svoji misi, byla už dobře známá tragická bilance ztrát výsadků do protektorátu. Přesně věděl, co ho čeká, přesto ilegální práci věnoval všechny své síly. Až do konce se choval jako nezlomený, čestný člověk,“ říká autorka scénáře Daniela Kučerová.

Námět Libor Pařízek, Vladislav Severin, režie Josef Dlouhý, kamera Jan Osten, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Říkali mu Velký Josef na ČT2: 31. 5. v 13:15 hodin

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).