Hlavní navigace

Všechny děti Josefiny – Josefina Napravilová v cyklu Neznámí hrdinové – 22. 11.

[Tisková zpráva] Josefina Napravilová zasvětila svůj život pomoci bližním. V rámci repatriačních programů vyhledávala české a slovenské děti zavlečené za války do Německa. Vypráví o ní nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 22. listopadu na ČT2 od 21:00 hodin.

Sdílet

Josefina Napravilová ovládala několik světových jazyků a rozhodla se, že svých znalostí využije k tomu, aby umožnila českým dětem, zavlečeným za války do Německa nebo na okupovaná území, vrátit se zpět do vlasti ke svým původním rodinám. Hned po osvobození se proto zapojila do repatriačních programů. Cestovala po Polsku, Německu, Rakousku a Švédsku a prohledávala sběrné tábory v přesvědčení, že tam musí narazit na nějakou stopu. Při této příležitosti zpívala české písničky, ukazovala fotografie a neustále opakovala česká slova. Některé děti se na ní dívaly nechápavě, ale v mnoha případech byla neúnavná Josefina úspěšná. Našla a odvezla do vlasti na čtyři desítky dětí, ale když bylo potřeba, tak pomáhala i dospělým uprchlíkům.

Těsně před vánočními svátky v roce 1945 vypátrala ve sběrném táboře v rakouském Salcburku i Václava Hanfa, jedenáctiletého chlapce z vypálených Lidic. Pomohla mu s návratem do vlasti, kde se setkal se svými sestrami. Rodiče už nebyli naživu, protože tatínek byl popraven a maminka zahynula v koncentračním táboře. Pak se cesty zachráněného chlapce a jeho obětavé zachránkyně nadlouho rozdělily. Josefina Napravilová žila dlouhá léta v zahraničí, zatímco chlapec vyrůstal v komunistickém Československu. Přesto se mezi nimi vytvořil zvláštní vztah, který překlenul čas i odloučení. Po listopadovém převratu se oba po více než půl století znovu shledali. Václav Hanf si mohl při této příležitosti emocionálně zavzpomínat na okamžiky svého někdejšího nalezení v Salcburku, kde žil nedlouho po válce pod jménem Strauss. „Josefina Napravilová se svými skutky nerada chlubí. Je vlastenka a to, co udělala, považuje za svou občanskou povinnost,“ říká autor námětu Miloš Doležal. Scénář a režie Jiří Fiedor, dramaturg Jiří Sirotek, kamera Jaromír Kačer, vedoucí výroby Helena Veselá.

Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Repríza dokumentu Všechny děti Josefiny na ČT2: 26. 11. v 10:00 a na ČT24: 28. 11. v 07:32 www.ceskatele­vize.cz/program