Hlavní navigace

Junior Internet potvrdil pověst líhně mladých talentů

[Tisková zpráva] Praha, 3. března 2007 - Celkem 191 účastníků se sešlo v sobotu 3. března v Praze na mezinárodní konferenci Junior Internet, která se již poosmé uskutečnila jako jedna z hlavních akcí projektu Březen – měsíc internetu. Předcházely jí nominační soutěže, do kterých mladí lidé z ČR do 18 let přihlásili 276 webových stránek, grafických praxí a textů na téma Internet – výhoda pro znevýhodněné. Vítězným autorům předal hodnotné ceny ministr vnitra a informatiky Ivan Langer, který zároveň udělil zvláštní cenu ministra Patriku Rajsovi za internetovou televizi TV Sedr, vytvářenou dětmi z obce Otvice. Z ankety vyplynulo, že 54 procenta (vloni 47 %) soutěžících si již díky internetu vydělalo peníze a 85 procent se chce internetu v budoucnosti věnovat profesionálně.

Sdílet

„Konference Junior Internet mě nesmírně zaujala. Zjistili jsme, že řada našich spolupracovníků se zúčastnila některého z jejích minulých ročníků. Proto jsme sponzorsky podpořili letošní ročník, já osobně jsem se zapojil do práce poroty a navštívil jsem i dnešní konferenci, abych zde poznal další talenty,“ uvedl Karel Sasín, ředitel firmy Axima, software a informační systémy.

Takovým talentem je nesporně 12letý Petr Mánek z Prahy, který byl v kategorii do 15 let v soutěži JuniorWeb oceněn za internetový obchod s keramickými výrobky (http://eshop­.keramici.cz). Naprogramoval jej pro svoji známou, provozující keramickou dílnu. Obchod se teprve rozjíždí, ale aplikace je již hotová a plně funkční. Petr dbal při vývoji v jazyce PHP především na bezpečnost, aby obchod ochránil před hackery. Porota vyzdvihla s ohledem na Petrův věk zejména jeho technickou zdatnost a funkčnost celého systému.

Druhým tvůrcem, kterého v této kategorii ocenila porota složená z mladých organizátorů projektu, bývalých vítězů Junior Internetu i dospělých odborníků, byl již zmíněný Patrik Rajs. Se svým desetičlenným týmem dětí z Otvic natáčí videoreportáže o aktuálním dění v obci, které pak prezentuje v TV Sedr /http://tv-sedr.wz.cz) v Otvickém Zpravodaji, jiné pořady se věnují zábavě či technickým pokusům.

Dva vítěze měla také kategorie do 18 let. Za server Nadovču.cz získal ocenění 18letý Ladislav Nosákovec. Návštěvníci na jeho serveru (www.nadovcu.cz) založeném před necelým rokem naleznou internetovou databázi téměř 3000 ubytovacích zařízení, v níž si mohou vybírat podle různých kritérií. Server využívá kolem 1000 návštěvníků denně, Ladislav hodlá celý systém v nejbližší době zpoplatnit, spustit rezervační systém a také expandovat na Slovensko.

Na 4000 programů ke stažení obsahuje server Sosej.cz (www.sosej.cz), který vytvořil 18letý student gymnázia v Moravských Budějovicích Ondřej Havlín. Denně jsou do něj přidávány desítky nových programů a roste rovněž návštěvnost i výnosy z reklam. Pomocí speciálního systému může programy přidávat i veřejnost a přivydělat si tak.

V soutěži JuniorDesign zvítězil v kategorii do 15 let Kamil Zeman z gymnázia v Brně – Řečkovicích, který přihlásil dva návrhy redakčního systému a design webové prezentace o informačních centrech v městě Brně. V kategorii do 18 let získal cenu 17letý Jan Valuštík z bohumínského gymnázia, který již vytváří stránky na zakázku pro firemní zákazníky. Do soutěže se přihlásil se třemi různými webovými stránkami, u nichž porota ocenila originálnost a nápaditost.

Za povídku, v níž popisuje, jak dostala k Vánocům nový počítač a jak se jí zjevil skřítek, který ji zasvětil do světa internetu, získala ocenění v soutěži JuniorText 14letá Barbora Goldmannová z Uherského Brodu. V kategorii nad 15 let zvítězil 18letý Michal Voráč z Prahy, který napsal povídku o chlapci postiženém dětskou obrnou, jenž se nemůže bavit stejným způsobem jako jeho kamarádi. Jednoho dne se chlapci, který nikdy nemohl kopnout do míče, zdá sen z roku 2110. Hlavní hrdina se ocitá v jakémsi kyberprostoru, kde je vše možné, až najde dveře s nápisem FOTBAL. Otevře je a poprvé v životě si opravdu zakope.

Zato vlastní zkušenosti s tím, jak jim internet pomáhá lépe se vyrovnat s jejich zdravotním postižením, popsali Tomáš Vlačuha a Kristýna Salášková, kterým porota udělila zvláštní ceny. Třináctiletý romský účastník soutěže se sluchovým postižením používá internet především ke komunikaci s ostatními, ale i k zábavě či vzdělávání. Právě práce na počítači by podle jeho názoru mohla zvýšit vzdělání Romů.

Kristýna chodí do deváté třídy a trpí roztroušenou sklerózou. Díky internetu se seznámila s jinými lidmi se stejným postižením a sdílí s nimi jejich zkušenosti s touto chorobou, což jí velmi pomáhá.

Na konferenci se představili také organizátoři Junior Internetu z Polska a Slovenska. Čeští vítězové soutěží Junior Internetu se naopak budou moci zúčastnit spolu se svými protějšky z Polska a Slovenska od 30.3. do 1.4. třídenního mezinárodního sympozia Junior Internet v Bratislavě, kde budou mít příležitost dále prezentovat své projekty a navázat i mezinárodní spolupráci. Projekt Junior Internet, který je určen pro mladé tvůrce do 18 let, organizují sami mladí lidé (sdružení v neziskové organizaci Together Czech Republic) za podpory BMI sdružení. Partnery projektu jsou v roce 2007 Nadace Vodafone, PVT, Axima, Mezinárodní višegrádský fond, Kofola a Saferinternet.cz. Mediálními partnery se staly Moje 1. noviny, Dětská tisková agentura, Alík, Lišta.cz, FlareWare a Česká škola. Ceny pro vítěze a do tomboly pro účastníky věnovaly společnosti Microton, Software602, Zoner Software, Symantec, Computer Press, Vogel Burda Communications a další. Více informací o projektu Junior Internet najdete na www.juniorinter­net.cz.