Hlavní navigace

Junior Internet proběhne poprvé ve čtyřech zemích

[Tisková zpráva] Dětská konference Junior Internet, jejíž 7. ročník se uskuteční jako jedna z hlavních akcí projektu Březen – měsíc internetu 2006, se poprvé odehraje také v Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Po březnových konferencích v Budapešti, Wroclavi a Bratislavě bude následovat 1. dubna 2006 závěrečná konference v Praze, na kterou přijedou kromě tuzemských účastníků internetových soutěží také vítězové zahraničních soutěží. Internetové soutěže byly vyhlášeny dvě – Junior Web a Junior Text a obě v kategoriích do 15 a do 18 let. Jejich uzávěrka je 15. února 2006. Organizátoři mají zvláštní zájem na zapojení mladých lidí se zdravotním postižením.

Sdílet

„Cílem projektu je být odrazovým můstkem pro cílevědomé mladé lidi, kteří vytvářejí vlastní projekty na internetu. Za 6 let se kolem projektu vytvořila silná komunita mladých lidí aktivních na internetu. Nyní bychom si rádi vyměnili naše zkušenosti i s dalšími zeměmi střední Evropy,“ objasňuje Jiří Peterka, 18letý koordinátor projektu Junior Internet, který s jeho myšlenkou přišel ve svých 12 letech.

Do soutěže Junior Web lze přihlásit webové stránky, internetové služby a projekty umístěné na internetu, téma je libovolné. V soutěži Junior Text se budou hodnotit texty, které budou odpovídat některému ze zadaných témat – internet budoucnosti, podnikání na internetu a bezpečnost na internetu, slohový útvar je libovolný. Podrobné propozice obou soutěží jsou uvedeny na www.juniorinter­net.cz.

Účastníci obou soutěží budou pozváni na konferenci Junior Internet, která proběhne v sobotu 1. dubna 2006 v prostorách Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze – Jinonicích. Vítězové soutěží zde kromě hodnotných cen dostanou také možnost předvést své projekty a práce před svými domácími a zahraničními vrstevníky, ale i před novináři a odborníky z oblasti IT. Kromě toho bude připraven bohatý program plný přednášek, diskusí a prezentací, konference se zúčastní i různí hosté a známé internetové osobnosti. Záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a děkan FHS UK Jan Sokol.

V průběhu konference proběhne rovněž tombola, z níž si téměř každý účastník odnese nějakou výhru – knihu, časopis, počítačovou hru, elektronický slovník a podobně. Cenami podpoří konferenci společnosti Computer Press, Software602, LangMaster, Microsoft a Zoner Software, mediálním partnerem jsou Moje 1. noviny.

Zvláštní důraz bude v 7. ročníku Junior Internetu kladen na účast mladých lidí se zdravotním postižením, kteří se rovněž zapojí do práce přípravného výboru a poroty. V programu konference zazní i přednáška na téma Zdravotně postižení a internet. Pro neslyšící účastníky konference bude zajištěno tlumočení do znakového jazyka, na místo konání bude bezbariérový přístup.

Díky podpoře Višegrádského fondu a programu Mládež Evropské komise se Junior Internet rozšíří i do Maďarska, Polska a na Slovensko, proto vznikne i pětijazyčný (angličtina, čeština, maďarština, polština, slovenština) web projektu. Bude obsahovat nejen informace o Junior Internetu, soutěžích, konferenci, ale též o úspěšných mladých lidech na Internetu, jejich projektech a podobně.

Proběhne rovněž statistický průzkum mezi účastníky nominačních soutěží o využívání internetu mladými lidmi, který nabídne možnost srovnání ČR s ostatními státy Višegrádské čtyřky i s minulými ročníky projektu.

Projekt Junior Internet se uskutečnil jako jedna z hlavních akcí projektu Březen – měsíc Internetu již v letech 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 a 2005. Vymyslely si jej děti ve spolupráci s BMI sdružením, od kterého postupně přebíraly každý rok větší díl organizační práce. V 7. ročníku jsou již hlavním organizátorem, a to prostřednictvím občanského sdružení Together Czech Republic, které po dosažení dospělosti založily.

Všech šest úspěšných ročníků ukázalo, že děti a mladí lidé na Internetu vytvářejí často rozsáhlé projekty a weby, které jsou schopny konkurovat i dílům dospělých, profesionálních tvůrců. Mezi oceněné weby z předchozích ročníků patří například:

  1. RedBoss – portál s prodejní nabídkou mobilních aplikací, melodií, her, 50 zaměstnanců, pobočky v cizích zemích, www.redboss.cz
  2. SuperHosting – profesionální webhosting a serverhosting, tisíce klientů, www.superhostin­g.cz
  3. Český wap – wapový vyhledávač, www.ceskywap.cz, který nedávno autoři úspěšně prodali
  4. TextLink – textový výměnný reklamní systém, www.textlink.cz
  5. SuperSMS – SMS zpravodajství a řada doprovodných služeb, www.supersms.cz
  6. Mitril - server s kompletními informacemi pro kurzové sázení, www.mitril.cz
  7. Studentské stránky – portál pro studenty, zpravodajství z oblasti školství, bazar učebnic, studentské letenky apod., student.contac­tel.cz

Konference posloužila účastníkům jako odrazový můstek pro jejich další aktivity, všimla si jich média, jejich projektům se zvýšila návštěvnost a někteří autoři začali psát do různých prestižních internetových periodik, prosadili se i v televizním pořadu a podobně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).