Hlavní navigace

Kam zmizel Adolf Hitler? Odpověď hledá německý dokument na ČT2

[Tisková zpráva] „Vůdce tisícileté říše" se zastřelil krátce před pádem Berlína. Kam zmizel Adolf Hitler? Pochyby o jeho smrti přetrvávaly řadu let. Vyvrací je německý dokument, jehož premiéru uvádí Dvojka v pondělí 23. května od 20:05 hod.

Sdílet

Deset dnů po svých 56. narozeninách a v den své svatby, 30. dubna 1945, spáchal Adolf Hitler uprostřed zničeného a takřka už dobytého Berlína sebevraždu. Propaganda nacistického režimu, kterému zbývalo už jen pár dnů existence, však tvrdila, že „Vůdce a Říšský kancléř zemřel hrdinskou smrtí uprostřed svých vojáků, když se snažil zastavit bolševické hordy."

Hitlerovu ohořelou mrtvolu objevili na zahradě Nového říšského kancléřství vítězní sovětští vojáci. Její nález Stalin spojencům zatajil. Po skončení válečného běsnění se proto okamžitě objevily nejrůznější fámy. Co se s Hitlerem vlastně stalo? Je opravdu mrtvý? Jedna stopa vedla do Jižní Ameriky, druhá do Antarktidy, třetí dokonce do Washingtonu.

Až po letech vyšlo najevo, že Hitlerovo tělo bylo definitivně spáleno začátkem sedmdesátých let minulého století na jedné sovětské vojenské základně ve východním Německu, aby jeho památku nic nepřipomínalo. I když neblahý stín člověka, který rozpoutal 2. světovou válku, v paměti lidstva zůstane patrně navždy.

Repríza dokumentu na ČT2 v pondělí 30. 5. od 17:00 hod.