Hlavní navigace

KAMBA NÁS NAPÍNÁ!

[Tisková zpráva] Gorilí samice Kamba se má stát ve svých 34 letech poprvé matkou. Její porod očekáváme každým dnem - a tak pokud chcete být prostřednictvím kamer Českého rozhlasu přitom, nechoďte nejbližší noci raději spát.

Sdílet

Kambu sledují už od 19. ledna pracovníci Českého rozhlasu Online a Leonardo třemi kamerami, umístěnými v pavilonu goril v pražské zoo. A to dokonce i v noci díky dálkově ovládané kameře s nočním viděním. Internetový přímý přenos mohou všichni zájemci sledovat na adrese www.rozhlas.cz/od­haleni.

„Hlavní důvod proč Kambu sledujeme i v noci je, abychom o porodu dali ihned vědět ošetřovateli Markovi Ždánskému,“ říká vedoucí projektu Odhalení Miroslav Bobek. „Kamba je přece jen v letech a porod mohou provázet problémy. Samozřejmě nás ale těší enormní zájem veřejnosti o náš přenos. Jen k e-mailovému upozornění na narození mláděte se už přihlásilo pět tisíc lidí.“

Můžeme se jen dohadovat, jak porod proběhne, v jaké poloze bude Kamba rodit. Nevíme, zda budou porodu předcházet nějaké přípravy místa, zda při něm budou asistovat ostatní samice či jak rychle se všechno odehraje. Bude to otázka pár minut, nebo hodin? Bude Kamba rodit skrytě v nejzazším koutě pavilonu, kam ani naše kamery nedohlédnou? Bude to v noci, nebo ve dne?

Minulý víkend navíc mohli návštěvníci webu Odhalení tipovat přesné datum a čas porodu. Kromě jednoho všichni odhadují, že mládě se narodí tento týden. Nejvíc tipů směřuje na noc z pondělí na úterý a z úterý na středu, vždy po půlnoci.

Všichni se již velmi těší na druhé gorilí mládě, které bude jistě stejně populární jako Moja. Ostatně gorilí pohádky, jejichž hrdinkou je právě Moja, považují návštěvníci webu Odhalení za nejatraktivnější.