Hlavní navigace

KAMBĚ DRŽELO PALCE PŘES ČTVRT MILIONU LIDÍ

[Tisková zpráva] Téměř dvanáct týdnů sledovali pracovníci Českého rozhlasu Online a Leonardo prostřednictvím kamer březí samičku Kambu. Smyslem tohoto sledování bylo jednak zprostředkovat veřejnosti dění v pavilonu goril a zejména porod mláděte na stránkách www.rozhlas.cz/odhaleni, ale i včas poskytnout informaci o začátku porodu pracovníkům Zoo Praha. Bohužel, mládě porod nepřežilo a mnozí z rozhlasáků dnes měli slzy na krajíčku.

Sdílet

„V ovládání kamery jsme se střídali v pracovních dnech i o víkendech, 24 hodin denně,“ říká vedoucí projektu Odhalení Miroslav Bobek. „Měli jsme Kambu prakticky neustále na očích. A jestliže jsme si ji zamilovali už po jejím příchodu do Prahy v listopadu 2005, tak nyní se náš vztah k ní ještě upevnil.“

Spolu s pracovníky Českého rozhlasu se na sledování Kamby v posledních týdnech podílela i skupina dobrovolníků z „gorilího klanu“, který spontánně vznikl v diskusních fórech webu Odhalení. Těch, kdo drželi Kambě palce, bylo však mnohem a mnohem víc, což lze doložit i enormním zájmem o internetový přímý přenos připravený Českým rozhlasem.

Od 1. ledna do 10. dubna navštívilo web Odhalení výrazně přes čtvrt milionu lidí (269 647 unikátních IP adres). Velká část z nich se pravidelně vracela, aby zjistila, co je nového. „Evidujeme i věrné fanoušky, kteří na webu byli prakticky nepřetržitě,“ říká Filip Rožánek z Českého rozhlasu Online.

Dnes se servery Českého rozhlasu potýkají s obrovským náporem návštěvníků, který mnohonásobně překonává veškeré dosavadní rekordy. Odbavují mnohonásobek obvyklé zátěže, přesto však nedokáží uspokojit všechny zájemce.

Projekt Odhalení začal jako „trochu jiná reality show“, v posledním roce a čtvrt však probíhá pod heslem „Pomáháme gorilám“. Výtěžek z prodeje předmětů s logem Odhalení a zejména stejnojmenné knihy autorů Miroslava Bobka, Martina Smrčka a Khalila Baalbakiho je určen na podporu ochrany goril nížinných v Africe. Přímý přenos z pavilonu goril na stránkách www.rozhlas.cz/od­haleni bude pokračovat i nadále, kamery však budou v následujících týdnech ovládány jen v pracovních dnech mezi 10. a 14. hodinou. O životě goril bude informovat rovněž Český rozhlas Leonardo a Česká televize.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).