„Pozitivní ohlasy samotných handicapovaných i zpětná vazba z informačních center, internetové poradny nebo speciálních seminářů nám potvrzují, že tyto aktivity osobám se zdravotním postižením přechod na digitální vysílání skutečně usnadňují. Proto v nich budeme pokračovat až do ukončení přechodu na digitální vysílání na celém území republiky v roce 2012,“ uzavřel hodnocení Duspiva. V nejbližších týdnech budou uvedena do provozu informační střediska v územní oblasti Sušice, kde dochází k ukončení zemského analogového TV vysílání 28. února 2010. Na Sušicku budou probíhat i speciální semináře a všechny další informační aktivity pro osoby se zdravotním postižením.
Speciální kampaň je nedílnou součástí široké informační kampaně k přechodu na digitální TV vysílání již od konce loňského roku. „Z detailní analýzy potřeb handicapovaných spoluobčanů vyplynul celkový koncept kampaně, kterého se držíme od jejího počátku,“ uvedl Jiří Mánek z OS Trianon Čechy, která NKS pomáhá s realizací speciální kampaně. „Aby byla kampaň úspěšná, musí být vzhledem k povaze cílové skupiny směřována individuálně,“ dodává Jiří Vencl z Národní rady osob se zdravotním postižením. Pilíři kampaně pro handicapované jsou proto kromě speciálních webových stránek www.ozp-digitalne.cz také informační centra v dotčených regionech a unikátní semináře, na kterých handicapované osoby po proškolení obdrží certifikát školitele a mohou následně samy školit handicapované spoluobčany.
Webové stránky
Speciální webové stránky www.ozp-digitalne.cz od května tohoto roku navštívilo přes 10 tisíc uživatelů. Webové stránky jsou „blind friendly“ a splňují veškeré evropské standardy speciálních webů pro zdravotně postižené, jako například možnost zvětšení písma, audiovizuální doplňky atd.
„Zatímco webové stránky jsou základní informační platformou, velký důraz klademe právě na individuální nástroje kampaně, především informační centra a semináře, ale také individuální technickou asistenci pro osoby se zdravotním postižením,“ vysvětluje Zdeněk Duspiva.
Semináře
NKS ve spolupráci s OS Trianon Čechy uspořádala v letošním roce 23 seminářů, které navštívilo přes 700 zdravotně postižených osob. Vyškoleno bylo 14 informátorů z řad osob se zdravotním postižením, které následně předaly informace dalším 1436 handicapovaným osobám. „Kromě praktického dopadu na informovanost cílové skupiny je význam těchto aktivit i psychologický. Osoby se zdravotním postižením mají v praxi reálně málo příležitostí uplatnit četná školení, která absolvují. V případě digitalizace nabyté zkušenosti mohou školitelé okamžitě aktivně předávat dál a jsou za tuto činnost i honorováni,“ zdůraznil psychologický aktivit seminářů Jiří Mánek.
Informační centra
Osvědčila se i informační centra, kterých zatím vzniklo rovněž 23 a která navštívilo celkem přes 1300 osob. „Informační centra mají prolomit bariéru z neznáma,“ říká Mánek. Informační centra byla ve spolupráci s NRZP umístěna do míst, kam byly osoby se zdravotním postižením zvyklé chodit.
Technická asistence
S vědomím specifik cílové skupiny osob se zdravotním postižením je součástí kampaně i technická asistence. „Zdravotně postižení si mohou zdarma objednat technika až k sobě domů a vyřešit tak případné technické problémy s přechodem na digitální vysílání,“ vysvětlil Duspiva.
Speciální prvky informační kampaně budou její součástí až do ukončení přechodu na digitální televizní vysílání v celé republice v létě roku 2012. „Kampaň je vedena dobře, je úspěšná a má viditelné výsledky,“ zhodnotil informační kampaň za osoby se zdravotním postižením koordinátor Národní rady osob se zdravotním postižením Jiří Vencl.
Nyní se spouští specializované části kampaně v územní oblasti Sušice, kde dojde k ukončení zemského analogového televizního vysílání 28. února 2010.