Hlavní navigace

Karamazovi – nový koprodukční film České televize – v kinech od 24. dubna

[Tisková zpráva] Snímek režiséra Petra Zelenky Karamazovi je dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy.

Sdílet

Koprodukční film První veřejnoprávní, s.r.o., Warszaw Pact Filmproduction a České televize vznikl na motivy legendárního románu F. M. Dostojevského Bratři Karamazovi. Petr Zelenka napsal scénář na základě dramatizace Evalda Schorma, kterou bylo inspirováno i pražské Dejvické divadlo, kde je hra Bratři Karamazovi uváděna již osmým rokem v režii Lukáše Hlavici a herecky v ní exceluje Ivan Trojan v roli starého Karamazova. Petr Zelenka vytvořil originální adaptaci Dostojevského, v níž nechybí typicky Zelenkův humor, nadsázka a mystifikace.

Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi, láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se tak promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti…

S režisérem Petrem Zelenkou na filmu spolupracovali Alexander Šurkala (kamera), Vladimír Barák (střih), Michal Holubec (zvuk), Martin Chocholoušek (kostýmní výtvarník), Barbara Ostapowitz (architektka). Hudbu složil polský oscarový hudebník Jan A. P. Kaczmarek, žijící v Americe, který byl oceněn Oscarem za film Finding Neverland (2004).

Filmoví diváci se mohou těšit na podobné herecké obsazení jako na jevišti Dejvického divadla. Ve filmu uvidí kromě Ivana Trojana (starý Karamazov), Igora Chmelu (Ivan), Martina Myšičku (Aljoša), Davida Novotného (Dimitrij), Radka Holuba (Smerďakov), Lenku Krobotovou (Grušenka) a Michaelu Badinkovou (Kateřina), která v divadelní hře nevystupuje, a řadu dalších.

Film o filmu Karamazovi režisérky Krystyny Krauze mohou diváci vidět na ČT1 v pondělí 28. dubna na ČT1 od 11.25 hodin.

Více informací: www.karamazovi.cz