Hlavní navigace

Karamazovi, premiéra filmu roku 2008, ve 20 filmových sezónách na ČT1

[Tisková zpráva] Ivan Trojan v hlavní roli dramatizace slavného Dostojevského románu Karamazovi, jehož téma morálky a viny se střetává s tragickým osudem náhodného diváka. Filmový večer zahájí 10. 5. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2008.

Sdílet

20 filmových sezón v České televizi – historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci. Jádrem projektu je cyklus dvaceti padesátiminutových dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro ČT připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jde o jakousi filmovou kroniku, která mapuje nejzásadnější události, historické milníky a tvůrčí počiny v domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Úterý 10. 5. odhalí tajemství roku 2008: Proč Juraj Jakubisko nevylíčil „Čachtickou paní" jako krvelačnou bestii? Jaká nečekaná krize potkala Václava Marhoula během natáčení Tobruku? Kdy si Jiři Langmajer zlomil páteř? Proč se volné pokračování Sněženek a machrů o tolik prodražilo? Co bylo příčinou rozchodu režiséra Jana Hřebejka s producentem Ondřejem Trojanem? Proč Petr Zelenka přeobsadil dvě herečky ve filmu Karamazovi? Co je největším problémem filmových debutantů? V jak velké rychlosti vznikaly Bobule? Proč Bohdan Sláma natočil film o homosexuálním učiteli?

Na dokument naváže na ČT1 od 21:00 televizní premiéra filmu Karamazovi Petra Zelenky. Horký letní den v Polsku. Skupina herců z pražského divadla prochází starou, zchátralou ocelárnou. Příští den vystupují na místním divadelním festivalu, potřebují zkoušet, nemají kde a chtěli by to zkusit v tomto zanedbaném prostoru. Pracuje tu již jen pár dělníků, stráží a techniků. Ti jsou však plně zaujati vlastní osobní tragédií – časněji onoho dne malý chlapec, syn nočního hlídače, spadl ze železné lávky a vážně si poranil páteř. Nicméně ve zbytcích staré továrny, ve špíně a veteši, začíná divadelní zkouška adaptace Dostojevského románu Bratři Karamazovi. Páteří představení, kterou je vyšetřování a soudní líčení vraždy starého Karamazova, volně probíhají scény divadelní hry, retrospektivy, vlastní komentáře postav k příběhu i osudu. Výsledkem je velmi moderní a účinné ztvárnění slavného tématu. Po celý ten čas se „skutečný svět" dělníků stává prostorem a hranicí divadelního představení. „Šlo mi o to nějakým způsobem archivovat představení Dejvického divadla, kde se Karamazovi hrají už řadu sezón,“ vysvětluje režisér. „Věděl jsem, že pro rámec divadelního představení, které je samo o sobě dost komplikované, není mnoho prostoru. Dal se na něj nabalit maximálně desetiminutový příběh, proto jsem volil něco jako antickou tragédii, kterou lze sdělně dovyprávět v pěti záběrech.“

Hrají: D. Novotný, I. Chmela, M. Myšička, R. Holub, L. Krobotová, M. Badinková a další. Kamera A. Šurkala. Scénář a režie P. Zelenka. Hudbu složil oscarový polský skladatel Jan A. Kaczmarek, který působí zejména v USA. Koprodukční film ČT natočil producent Čestmír Kopecký v česko-polské koprodukci. Stal se filmem roku. Oceněn mj. i dvěma Českými lvy 2008.

Webový speciál www.ceskatele­vize.cz/20fil­movychsezon je průběžně aktualizován. Každé úterý se zde rozjíždí nová soutěž o atraktivní ceny. Zájemci tu naleznou přehled filmů včetně anotací, rozhovory s tvůrci, dobové recenze, upoutávky, odvysílané díly cyklu dokumentů Rozmarná léta českého filmu, nepoužité části rozhovorů a další zajímavosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).