Hlavní navigace

Karambol, nový dramatický příběh z cyklu ČT Oběti – neděle 25. ledna

[Tisková zpráva] V neděli 25. ledna na ČT1 od 20.00 hodin Karambol. Nečekané následky jedné dopravní nehody. Pokračování volného cyklu Oběti o lidech postižených zločinem. J. Schneiderová, J. Langmajer, M. Valenta, F. Němec v hlavních rolích. Režie P. Slavík.

Sdílet

Drama o překonávání psychických a existenčních následků partnerského rozvratu napsal v dramaturgii Bedřicha Ludvíka scenárista Miroslav Sovják: „Denně na našich silnicích dochází k dopravním nehodám – někdy s tragickými, jindy s méně vážnými následky. Napadlo mě, co všechno může způsobit tak nevinná a banální záležitost, jako je výlet ženatého muže s milenkou, při kterém dojde k autonehodě. Takový karambol se dramaticky podepíše na osudech několika dalších lidí, způsobí nečekané zvraty a konflikty. Je to jako řetězová reakce s fatálními následky."

Karambol je v pořadí osmý díl volného cyklu Oběti. Tentokráte nestojí na začátku tohoto příběhu zločin, ale dopravní nehoda. Ta nečekaně zasáhne do života rodiny, které se prakticky vůbec netýká. Karambol na silnici se v přeneseném slova smyslu stane i karambolem manželského páru Haškových. Po autonehodě manžela vyjde najevo, že udržoval již delší dobu milostný poměr s jinou ženou. Milenka na následky autohavárie umírá a zůstane po ní nezaopatřené dítě, devítiletý Marek. Magda Hašková je nejen postavena do situace, kdy se musí o sebe postarat sama, ale navíc je okolnostmi přinucena žít v jednom bytě se svéhlavým sirotkem Markem. Jejich nechtěné soužití prochází od znechucení a nedůvěry až k vzájemnému respektu a porozumění. Osud v Markovi přihrál Magdě nečekaně dítě, na které tak dlouho a marně čekala. Pak ovšem zasáhne stát…

V roli Magdy Haškové diváky zaujme svým hereckým výkonem Jitka Schneiderová, v roli jejího manžela Pavla Jiří Langmajer. Je to poprvé, co v cyklu Oběti spočinula hlavní tíha příběhu na bedrech dítěte. Matyáš Valenta zvládl svou roli skvěle. Jako ve všech dílech vypráví příběh hlavní hrdinka psychologovi, kterého představuje František Němec. V dalších rolích uvidí diváci před kamerou Martina Čecha a v režii Petra Slavíka Gabrielu Vránovou, Vladimíra Brabce, Alici Bendovou, Jaroslavu Obermaierovou, Davida Švehlíka a další.